Trwa ładowanie...
gpw
+1
26-03-2013 14:55

Nowa platforma transakcyjna na GPW ruszy 15 kwietnia

Przedstawiciele GPW oraz domów maklerskich potwierdzili termin uruchomienia nowej platformy transakcyjnej UTP, która ma ruszyć 15 kwietnia br. - podała giełda w komunikacie. System ma zwiększyć zainteresowanie zagranicznych inwestorów naszym parkietem.

Share
Nowa platforma transakcyjna na GPW ruszy 15 kwietniaŹródło: Jupiterimages
d129m09

"26 marca br. odbyło się kolejne spotkanie GPW i przedstawicieli domów maklerskich - Członków Giełdy. Uczestnicy spotkania potwierdzili uzgodniony wcześniej wspólnie termin migracji na nową platformę transakcyjną GPW i nowe/zmodyfikowane systemy klienckie Członków Giełdy - 15 kwietnia 2013 r." - wskazano w komunikacie.

Cytowany w komunikacie prezes GPW Adam Maciejewski powiedział, że wdrożenie nowej platformy transakcyjnej UTP jest najważniejszym projektem od wielu lat nie tylko dla GPW, ale dla całego polskiego rynku kapitałowego.

Dodał, że efektem tego przedsięwzięcia będzie technologiczna rewolucja. - Stworzy ona warunki do istotnego wzrostu płynności w różnych klasach instrumentów, a przez to możliwość obniżenia kosztów transakcyjnych i otworzy przed nami możliwość wielkiej zmiany w zakresie technik obrotu, np. wprowadzenia w Polsce możliwości handlu algorytmicznego. Rozumiejąc korzyści o znaczeniu fundamentalnym dla polskiego rynku kapitałowego wynikające z wprowadzenia UTP, nie powinniśmy dłużej zwlekać z implementacją systemu, przeprowadzaną jednak w sposób bezpieczny dla rynku - podkreślił.

d129m09

W komunikacie stwierdzono, że "dbając o zapewnienie maksymalnej ochrony interesów inwestorów i bezpieczeństwa obrotu giełdowego, GPW oraz Członkowie Giełdy na bieżąco będą monitorować postęp prac związanych z gotowością do współpracy systemów domów maklerskich z systemem UTP w okresie do zaplanowanej migracji z systemu Warset".

GPW poinformowała też, że na dzień 25 marca 41 z 57 członków giełdy zadeklarowało gotowość do migracji na UTP. Dodano, że deklaracje gotowości mają być aktualizowane w kolejnych dniach.

Universal Trading Platform (UTP) to system transakcyjny, którego twórcą jest NYSE Technologies. Korzystają z niego giełdy grupy NYSE Euronext z siedzibami w Nowym Jorku, Paryżu, Lizbonie, Amsterdamie i Brukseli. Przewiduje się, że po wprowadzeniu nowego systemu na warszawskim parkiecie wzrośnie aktywność zagranicznych inwestorów.

Jak wskazuje GPW, w porównaniu z Warsetem (obecnym systemem transakcyjnym), UTP będzie szybszy, bardziej wydajny, skalowalny i przepustowy, czyli umożliwiający wysłanie znacznie większej liczby zleceń w danej jednostce czasu. "Dzięki UTP GPW i polski rynek kapitałowy otworzą się na nowe kategorie inwestorów, w tym takich, którzy stosują handel wysokich częstotliwości i wysokich wolumenów przy wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów. W rezultacie zwiększy się płynność i obniżą się koszty zawierania transakcji dla wszystkich inwestorów" - wskazała giełda na swojej stronie internetowej.

d129m09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d129m09
d129m09