Trwa ładowanie...

Nowak: polska firma nie była w stanie dostarczyć pociągu typu Pendolino

Żadna z polskich firm nie była w stanie dostarczyć produktu, który potrzebowały PKP Intercity, ogłaszając przetarg na pociągi najwyższej klasy premium, tj. Pendolino - powiedział w środę minister transportu Sławomir Nowak.

Nowak: polska firma nie była w stanie dostarczyć pociągu typu PendolinoŹródło: PAP / Agata Kalińska
d3i8iyn
d3i8iyn

We wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński skrytykował zakup pociągów Pendolino. Jego zdaniem tabor powinien być zamawiany u krajowego producenta. Rządowi PO-PSL zarzucił marnowanie szans na rozwój polskiego przemysłu i sprzyjanie zagranicznym interesom.

W środę podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak, odnosząc się do tej wypowiedzi, powiedział dziennikarzom, że "polskie firmy w ogóle nie wystartowały w przetargu na pociągi klasy najwyższej premium, dostosowane do dużych prędkości, tj. Pendolino".

- Uważam, że Polacy zasługują na to, aby podróżować komfortowymi, nowoczesnymi pociągami, dlatego kupujemy pociągi klasy najwyższej - tłumaczył.

d3i8iyn

- Jedyną firmą, która wystartowała w tym konkursie ofert był Alstom i w tym pociągu będą polskie elementy i podzespoły - dodał. Zwrócił uwagę, że PKP Intercity czy PKP Cargo "dedykują zlecenia również dla polskiego rynku". Poinformował, że "zlecenia wartości ok. pół miliarda złotych PKP Intercity już ulokowało lub w najbliższym czasie ulokuje w Pesie Bydgoszcz SA". Powiedział, że "na etapie ostatnich ustaleń w komisji odwoławczej jest przetarg na zakup 20 elektrycznych zespołów trakcyjnych na 160 km/ godz. o wartości 1,5 mld zł, który wygrał polski Newag".

- Lepiej, żeby prezes Kaczyński najpierw policzył, ile jego rząd wydał na modernizację taboru, a ile my wydajemy, również u polskich producentów, to wtedy nie używałby tak radykalnych poglądów, tak niepopartych żadnym argumentem - mówił Nowak.

Ocenił, że "jest to typowa logika Jarosława Kaczyńskiego". - Rozumiem, że w związku z tym zakaże posłom PiS podróżować Pendolino w grudniu 2014 roku" - dodał. - Będzie to bardzo konsekwentnie sprawdzane, czy wsiadają czy nie - powiedział.

Minister Nowak uczestniczył w środę w Gdańsku w konferencji Grupy PKP pt. Powrót pasażerów do kolei - plan działania", która odbyła się podczas 10. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2013.

d3i8iyn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i8iyn