Trwa ładowanie...
d2jxihk

Nowak z MF: Wpływy z emisji obligacji w USD mogą zostać przeswapowane na euro

Warszawa, 01.04.2016 (ISBnews) -  Emisja 10-letnich obligacji benchmarkowych nominowanych w dolarach amerykańskich miała na celu pozyskanie środków na finansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych oraz zwiększenie dywersyfikacji bazy inwestorskiej, poinformował wiceminister finansów Piotr Nowak. Wpływy z emisji mogą zostać przeswapowane na euro. 

Share
d2jxihk

"Zdecydowaliśmy się wyjść na rynek amerykański z ofertą 10-letnich obligacji, wykorzystując zbliżone do historycznych minimów poziomy długoterminowych obligacji skarbowych. Emisja miała na celu pozyskać środki na finansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych oraz zwiększyć dywersyfikację bazy inwestorskiej. Ostatni raz polskie obligacje na rynku amerykańskim sprzedawane były ponad dwa lata temu. Na początku br. odbyliśmy w USA szereg spotkań z inwestorami, których duże zainteresowanie polskimi obligacjami stanowiło również jedną z przesłanek do przeprowadzenia dzisiejszej emisji" - napisał Nowak w komentarzu do informacji o wycenie obligacji denominowanych w dolarach.

Według niego, duży popyt pozwolił zredukować spread do amerykańskich obligacji skarbowych do poziomu 150 pb. Polskie obligacje nominowane w USD zapadające w 2024 r. kwotowane były na rynku wtórnym na poziomie ok. 133 pb, co biorąc pod uwagę wydłużenie krzywej oznacza, że premia za nową emisję była minimalna.

"Wpływy z emisji mogą zostać przeswapowane na euro. Pozwoliłoby to nam przy obecnych warunkach rynkowych osiągnąć koszt finansowania nawet na niższym poziomie, jak w przypadku alternatywnej emisji na rynku euro" - dodał Nowak.

Ministerstwo Finansów sprzedało w tym tygodniu 10-letnie benchmarkowe obligacje o wartości nominalnej 1,75 mld USD przy rentowności 3,339%.

d2jxihk

MF poinformowało również, że nabywcami obligacji byli głównie inwestorzy z USA (46%), Wielkiej Brytanii (13%), Polski (11%), Niemiec (11%), Holandii (2%), Danii (2%), Szwajcarii (2%), pozostałych krajów europejskich (4%). Udział inwestorów z Azji wyniósł 6%, Bliskiego Wschodu 2%, a z pozostałych krajów 1%.

"Odnotowano bardzo duży udział w emisji podmiotów zarządzających aktywami (76%). Udział funduszy emerytalnych i instytucji ubezpieczeniowych wyniósł 15%, banków 4%, banków centralnych i instytucji publicznych 3%, a pozostałych podmiotów 2%" - podał resort.

Emisję przeprowadzono na podstawie programu emisji obligacji na rynku amerykańskim (SHELF), zatwierdzonego przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych.

Kierownikami konsorcjum emitującego obligacje są banki: Barclays, BNP Paribas, Deutsche Bank i J.P. Morgan.

Pod koniec lutego, w komunikacie poświęconym podsumowaniu 100 dni prac resortu podano, że MF rozważa emisję obligacji denominowanych w dolarach amerykańskich i chińskich juanach.

Na początku stycznia MF sprzedało 10-letnie benchmarkowe euroobligacje o wartości nominalnej 1 mld euro przy rentowności 1,542% oraz papiery 20-letnie o wartości 0,75 mld euro przy rentowności 2,471%.

(ISBnews)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2jxihk

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jxihk
d2jxihk