Nowe ustalenia, stary styl

Ministrowie finansów strefy euro wrócili wczoraj do lipcowych uzgodnień ws. drugiego pakietu pomocy dla Grecji. Z sumy 159 mld EUR 50 miliardów miały dostarczyć instytucje prywatne poprzez rolowanie greckiego długu.

Nowe ustalenia, stary styl
Źródło zdjęć: © X-Trade Brokers

04.10.2011 | aktual.: 04.10.2011 08:36

EURUSD – prywatni zapłacą więcej

Ministrowie finansów strefy euro wrócili wczoraj do lipcowych uzgodnień ws. drugiego pakietu pomocy dla Grecji. Z sumy 159 mld EUR 50 miliardów miały dostarczyć instytucje prywatne poprzez rolowanie greckiego długu. Zgodnie z ustaleniami instytucje te miały jednocześnie zgodzić się na wydłużenie zapadalności greckiego długu jak i obniżenie oprocentowania, efektywnie redukując skalę zadłużenia. Jednak wynikająca stąd redukcja miała być względnie mała – mówiło się o ok. 8% długu.

Od lipca sytuacja uległa wyraźnemu pogorszeniu. Wiadomo już, iż w Europie zamiast ożywienia mamy stagnację, a to oznacza, iż Grekom jest trudniej redukować deficyt i zakładana wcześniej ścieżka długu i deficytu jest nierealna, pomimo wprowadzania nowych inicjatyw oszczędnościowych. Ecofin zauważa zatem to, o czym rynek mówił od dawna – grecki dług będzie musiał być zredukowany w większym stopniu. W jakim? Tego na razie nie wiadomo – po wczorajszym spotkaniu pojawiły się jedynie głosy, iż udział sektora prywatnego będzie musiał wzrosnąć.

Nadal fatalny jest natomiast styl w jakim uzgodnienia przekazywane są rynkowi. Można mieć wrażenie, iż wobec braku jednomyślności politycy negocjują przez media. A to sprawia, iż rynek obawia się, iż nie będą oni w stanie wypracować sensownego kompromisu. Widać to zarówno w notowaniach indeksów giełdowych (kontrakty na S&P500 na koniec sesji zanurkowały poniżej 1100 pkt.) jak i EURUSD. W tym drugim przypadku zmierzamy do poziomu 1,30, gdzie spotykają się: strefa wsparcia (1,2980), poziom psychologiczny (1,30) i poziom, na który wskazuje porównanie kontraktów FRA.

AUDUSD – RBA szykuje się do obniżki

Bank Australii po raz jedenasty z rzędu nie zmienił stóp procentowych i główna stopa pozostaje na poziomie 4,75%. Szef RBA nie pozostawił jednak wątpliwości, iż następnym ruchem będzie obniżka stóp:

„Lepsze perspektywy inflacyjne otwierają pole dla polityki monetarnej do wsparcia popytu, gdyby to okazało się niezbędne”.

Rynek nie ma wątpliwości, iż będzie to niezbędne. Kontrakty FRA wyceniają obecnie aż cztery obniżki stóp procentowych w ciągu najbliższych 9 miesięcy. Rynek stopy procentowej sugeruje spadek notowań pary AUDUSD do ok. 0,90. Warto zwrócić uwagę, iż w przypadku EURUSD to właśnie rynek stopy procentowej (o czym pisaliśmy wielokrotnie) sugerował spadki, w momencie gdy para była jeszcze w konsolidacji 1,40-1,45. Z technicznego punktu widzenia ważny jest poziom 0,9370 – jego przełamanie może znacznie przyspieszyć spadki.

W kalendarzu – Bernanke w Kongresie, Trichet w PE

Wtorek jest jedynym dniem w tym tygodniu, kiedy nie ma publikacji ważniejszych danych makro. Mamy za to dwa wystąpienia bankierów centralnych, które mogą mieć wpływ na rynek. O godz. 15.00 Trichet będzie przemawiał w Parlamencie Europejskim (zaledwie na dwa dni przed decyzją EBC), zaś godzinę później rozpocznie się wystąpienie Bernanke w Kongresie. Poświęcone będzie perspektywom ekonomicznym, zatem z pewnością wiele będzie mówiło się o polityce Fed.

dr Przemysław Kwiecień
Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

_ Przedstawione w powyższym opracowaniu treści , sporządzone z najwyższą starannością i według najlepszej wiedzy autora, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie stanowią one porady inwestycyjnej, ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Dom Maklerski X-Trade Brokers S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Transakcje na instrumentach inwestycyjnych, w szczególności instrumentach wykorzystujących dźwignię finansową zawsze związane są z ryzykiem i mogą w efekcie przynieść zyski oraz straty, przekraczające zaangażowany przez inwestora kapitał początkowy. _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)