Nowelizacja przepisów budowlanych. Pralka w kuchni będzie legalna
Masz pralkę w kuchni? Jeśli tak, to stoi tam nielegalnie. To tylko jedna z wielu "perełek" w przepisach techniczno-budowlanych, pamiętających jeszcze czasy PRL-u. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa postanowiło je zmienić. Propozycje są już po konsultacjach społecznych.
14.03.2017 | aktual.: 14.03.2017 16:03
Jak było dotychczas? Obowiązkowo trzeba było zaplanować w łazience miejsca na pralkę i pojemnik na brudną bieliznę. Umieszczenie urządzenia w kuchni lub w innym pomieszczeniu było złamaniem prawa. Ministerstwo w końcu dostrzegło konieczność zniesienia tego absurdalnego przepisu. Zgodnie z nową propozycją, to właściciel zadecyduje, gdzie możne legalnie zrobić pranie. W mieszkaniu trzeba będzie tylko wskazać miejsce na zainstalowanie pralki.
Podobnie było w przypadku obowiązku stawiania trzepaków na osiedlach wielorodzinnych. Resort budownictwa zdecydował się usunąć ten zapis ze względu na „dezaktualizację przepisu”.
Zmiany to efekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dokument przygotowano w maju 2016 r. Propozycje są już po konsultacjach społecznych.
Po co nam nowe przepisy? Ministerstwo mówi: dość archaicznym zapisom, a nowe chce dostosować do „rozwoju techniki i technologii”. Archaiczna była już sama terminologia. Dzięki zmianom zamiast „otworów okiennych” zyskamy po prostu „okna”, a „otwory drzwiowe” zastąpią „drzwi”.
W konsultacjach społecznych zaplanowano uwzględnienie uwag od 66 podmiotów – m.in. Urzędu Nadzoru Budowlanego, Związku Pracodawców Budownictwa czy Izby Architektów RP. Łącznie wpłynęło kilkaset opinii, część została uwzględniona. Co się zmieni?
Wiosną 2016 roku resort infrastruktury chciał znowelizować przepisy, pozwalając budować tzw. mikrokawalerki, czyli lokale o powierzchni 18 m kw. Ostatecznie ministerstwo wycofało się z tego pomysłu i zadecydowało, że nie będzie można budować mieszkań o powierzchni mniejszej niż 25 m kw. Ministerstwo powołało się tu na badania Głównego Urzędu Statystycznego z 2014 r., według których przeciętna powierzchnia użytkowa lokalu na jedną osobę to 26,7 m. Dotychczasowe przepisy pozwalają na budowę kawalerek, w których pokój musi mieć co najmniej 16 m kw.
Nowelizacja przepisów zniesie ograniczenia dotyczące wymiarów pomieszczeń. Teraz to deweloper i lokator zadecydują o wielkości pomieszczeń w mieszkaniu. W opinii ministerstwa to projektanci mają odpowiednie wykształcenie i praktykę, by projektować lokale dostosowane do potrzeb klientów. Zmiany te pozwolą np. na zwiększenie pokoju dziennego kosztem budowy mniejszej łazienki. Obecne przepisy określają minimalną szerokość pomieszczeń. Dla dwuosobowej sypialni to 2,7 m, dla kuchni w kawalerce 1,8 m, a przy większym mieszkaniu – 2,4 m.
Nowy aneks kuchenny i miejsca parkingowe
Ministerstwo zlikwidowało także archaiczne pojęcie „wnęki kuchennej”. Zastąpi je popularny „aneks kuchenny”, który może zostać dowolnie usytuowany – w pokoju czy przedpokoju. Niezależnie od położenia – konieczne będzie wyposażenie go w kuchnie elektryczną oraz wentylację grawitacyjną lub w przypadku kuchni gazowej - w wentylację wywiewną. W mieszkaniu wielopokojowym z kuchnią – jako częścią dzienną – warunkiem jest wentylacja oraz okap nad trzonem kuchennym. Ministerstwo usunęło dodatkowy wykaz, co powinno znajdować się w kuchni.
Poza mieszkaniami resort budownictwa wprowadził zmiany w dużych lokalach usługowych. Centra handlowe, stacje paliw czy lokale gastronomiczne o powierzchni większej niż 500 m kw. mają zostać wyposażone w pomieszczenia przystosowane do karmienia i przewijania dzieci.
Resort infrastruktury zaproponował także, by deweloperzy byli zobowiązani do budowy określonych placów zabaw dla dzieci – na każde 100 lokali 60 m powierzchni do zabaw. Do tej pory nasłonecznienie placu zabaw było określane wyłącznie przy użyciu pojęcia „równonocy”. Teraz zaproponowano, by nasłonecznienie miejsca zabaw wynosiło minimum 4 godziny w dniach równonocy, w godzinach 10-16 czasu strefowego. W miejskich placach zabaw czas nasłonecznienia musi wynosić minimum 2 godziny.
Odległość placów zabaw od okien nieruchomości i ulicy powinna wynosić 10 m. Odległość między oknami nieruchomości a terenem na odpady powinna wynosić 10 m. W przypadku granicy z sąsiednią działką mogą to być 3 m.
Wśród udogodnień dla osób niepełnosprawnych jest zwolnienie podjazdu z ograniczeń odległości do granicy z sąsiednią działką.
Nowe przepisy pozwolą także na poszerzenie parkingów przy nieruchomościach i miejsc postojowych. Miejsca postojowe dla aut osobowych będą poszerzane do 2,5 m szerokości i 5 m długości. Odległość między miejscem postojowym a ścianą ma wynosić minimum 0,3 m. Nowe przepisy uwzględniają również odległości miejsc parkingowych dla ciężarówek do 3,5 m szerokości i 8 m długości.
Kiedy zmiany wejdą w życie? W ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia przez Ministerstwo Budownictwa i Infrastruktury.