Trwa ładowanie...
d30z9qx
d30z9qx

Nowiny Wielkie "Najpiękniejszą Wsią Lubuską 2015 roku"

Nowiny Wielkie w gm. Witnica zdobyły w tym roku tytuł "Najpiękniejszej Wsi Lubuskiej" w konkursie organizowanym przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Zielonej Górze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d30z9qx

Jak poinformował PAP rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski, jury doceniło społeczność tej miejscowości m.in. za kultywowanie tradycji i stwarzanie przestrzeni do realizacji nowych pomysłów, które jednoczą stare i młode pokolenie.

Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się w środę w sali wiejskiej w Złotniku w powiecie żarskim. Nie bez powodu. Przed rokiem to właśnie ta wieś była laureatem tegoż konkursu.

Podczas uroczystości sołtys Nowin Wielkich Grażyna Dudek w imieniu mieszkańców odebrała nagrodę główną - 10 tys. zł. Ogłoszono także pozostałych finalistów i wyróżnionych.

d30z9qx

"Siła naszej społeczności leży w jedności. Większość mieszkańców chętnie angażuje się we wszelkiego rodzaju inicjatywy mające na celu rozwój miejscowości. Razem dbamy o estetykę wsi, teraz remontujemy naszą salę wiejską, która niemal każdego dnia tętni życiem. Cyklicznie organizujemy wiele imprez okolicznościowych, m.in. z okazji dnia matki, kobiet czy dziecka, a także kulturalnych, jak choćby cykliczny przegląd pieśni maryjnych" - powiedziała PAP Dudek.

Dodała, że z inicjatywy mieszkańców organizowane są zajęcia dla dzieci i młodzieży m.in. podczas wakacji.

Dudek zaznaczyła, że o tym na co zostaną przeznaczone pieniądze z nagrody także zdecyduje cała społeczność. "W tym celu zostanie zwołane zebranie z udziałem przedstawicieli wszystkich organizacji społecznych działających w Nowinach Wielkich" - wyjaśniła pani sołtys.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 8 tys. zł odebrali przedstawiciele wsi Dąbrówka Wielkopolska (gm. Zbąszynek), a 6 tys. zł za trzecie miejsce przyznano wsi Dobrosułów (gm. Bytnica).

d30z9qx

Były też wyróżnienia i czeki na 1,5 tys. zł dla Połęcka, Starego Dworku, Połupina i Pszczewa. Miejscowości te zostały docenione za zaangażowanie młodzieży w życie społeczne czy kultywowanie tradycji. Pięć innych lubuskich wsi otrzymało po 600 zł za udział w konkursie.

Konkurs na "Najpiękniejszą Wsią Lubuską" odbywa się od 2010 roku. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Organizuje je Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich we współpracy z Lubuskim Stowarzyszeniem Sołtysów, Lubuskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Lubuską Izbą Rolniczą.

W zamierzeniu organizatorów konkurs ma promować aktywne i rozwijające się wsie z woj. lubuskiego. Docenić wysiłki ich mieszkańców na rzecz estetyki, dbałości o środowisko czy kultywowania tradycji, a zarazem działań na rzecz rozwoju.

Komisja ocenia m.in.: kultywowanie tradycji, przekazywanie wartości i obyczajów. Ważnym aspektem jest również stwarzanie przestrzeni do realizacji nowych pomysłów.

Zgodnie z zapisami regulaminu z terenu jednej gminy można było zgłosić dowolną liczbę sołectw - nie mogły to jednak być miejscowości, które wygrały w którejś z pięciu poprzednich edycji konkursu.

Przed rokiem za "Najpiękniejszą Wieś Lubuską" uznano Złotnik w gminie Żary. Drugie miejsce przypadło mieszkańcom wsi Białcz w gminie Witnica, a trzecie Bukowicy z gminy Niegosławice.

d30z9qx

Podziel się opinią

Share
d30z9qx
d30z9qx