Nowoczesna: urzędy powinny pomagać polskim przedsiębiorcom

Nowoczesna zaapelowała w piątek do premier Ewy Kopacz o wsparcie dla przedsiębiorców i firm zagrożonych upadłością nawiązując do polskiej firmy Atlantic. Dużo mówi się o wsparciu firm, ale najlepiej te deklaracje sprawdzają się na przykładach - powiedział Ryszard Petru.

04.09.2015 14:25

Firma Atlantic powstała ponad 20 lat temu. Przed upadłością firma zatrudniała 400 pracowników. Eksport do Rosji i na Ukrainę stanowił 60 proc. produkcji. W związku z załamaniem się rynku na Ukrainie oraz wprowadzonym rosyjskim embargo firma popadła w długi. Założyciel firmy Wojciech Morawski zwrócił się do Urzędu Skarbowego o rozłożenie podatku VAT na raty, spotkał się z odmową, rozpoczęto egzekucję należności, firma upadła - referowano na piątkowej konferencji.

"Dużo w Polsce się mówi o przedsiębiorczości o tym, że trzeba wspomagać polskie firmy, ale najlepiej takie deklaracje sprawdzają się na przykładach. Mamy tu przypadek polskiej firmy ze stuprocentową polską własnością. Właściciel i pomysłodawca stworzył tę firmę od zera, nic nie kupił, nic nie sprywatyzował. Przyszedł moment, kiedy padło pytanie czy polskie urzędy skarbowe są w stanie nie tyle pomóc firmie, ale dać możliwość wyjścia na prostą" - mówił na konferencji Petru.

Morawski mówił, że firmę założył "z niczego". "Sprzedawaliśmy na Ukrainie prawie 30 proc. swojej produkcji, w Rosji drugie 30. W sumie firma sprzedawała 60 proc. swojej produkcji w krajach objętych konfliktem. W Polsce zbudowaliśmy duże centrum dystrybucyjne po to, żeby w dużej mierze zaopatrywać rynki eksportowe. Gdy rynki załamały się, to nastąpiły trudności z finansowaniem tegoż centrum dystrybucyjnego. Centrum dystrybucyjne było w leasingu. Gdy zaczęły się trudności z finansowaniem, bank wypowiedział nam umowę leasingową i wystawił korektę faktury VAT. W wyniku tej korekty powstało zobowiązanie podatkowe na kwotę blisko 5 mln złotych" - opowiadał Morawski.

Dodał, że zwrócił się do Urzędu Skarbowego z prośbą o rozłożenie należności na raty. "Zanim Urząd Skarbowy podjął administracyjną decyzję zablokował nam wszystkie konta i wszystkich naszych kontrahentów. Ta sytuacja trwała przez 3 miesiące" - kontynuował Morawski.

Jak podkreślał Petru, nie chodzi o to, żeby polskim firmom "jakoś specjalnie pomagać, ale żeby dać możliwość wyjścia na prostą w sytuacji, kiedy mają przejściowe trudności". W związku z tym Nowoczesna skierowała pytanie do premier Ewy Kopacz dotyczące wsparcia dla polskich firm. Zaapelowała też o przyjęcie nowej ordynacji podatkowej. "Trzeba przyjąć przepisy nakazujące sądom korzystanie z biegłych w przypadku spraw gospodarczych" - wskazuje Nowoczesna.

Zwrócił się także do Beaty Szydło, kandydatki PiS na premier, która zapowiada uszczelnienie systemu podatkowego. "Musimy tak egzekwować prawo, żeby dawać ludziom szanse. Prawo upadłościowe powinno przewidywać możliwość rozłożenia pewnych rzeczy na raty, czyli danie firmie szansy" - podsumował Petru. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)