Nowy obowiązek dla kilku milionów Polaków. Połowa się wywiązała, pozostałym kończy się czas
Do końca czerwca Polacy muszą wziąć udział w spisie pieców i kominków. Zgłosić musi się każdy właściciel nieruchomości bądź zarządca budynku, w którym jest piec, kominek lub pompa ciepła. Inaczej można dostać nawet 500 złotych grzywny. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował, że na razie z obowiązku wywiązało się 50 proc. osób, których on dotyczy.
17.03.2022 | aktual.: 17.03.2022 17:01
Urząd przekazał na Twitterze, że do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków złożono 2 510 767 deklaracji o źródle ciepła. Oznacza to, że baza jest już zapełniona w 50 proc.
Czasu na dopełnienie obowiązku nie pozostało już wiele - zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że spis ruszył w lipcu 2021 roku. Złożyć deklarację należy do 30 czerwca 2022 r. Podkreślmy jednak, że dotyczy to tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca ubiegłego roku. Jeśli dom będzie miał nowe źródło ogrzewania i zostanie ono zainstalowane i uruchomione po 1 lipca 2021 r., wówczas zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.
Kto musi wziąć udział w spisie
Obowiązek złożenia deklaracji ma każdy właściciel nieruchomości bądź zarządca budynku, w którym jest zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW. - Jeżeli w takim budynku wielolokalowym czy kamienicy posiadamy indywidualne źródło ciepła, to wtedy oprócz zarządcy, który deklaruje, informuje o wspólnym źródle ciepła, musimy dodatkowo złożyć deklaracje o naszym indywidualnym – tłumaczyła w lutym w rozmowie z portalem tvn24.pl Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Serwis podkreślał też, że ci, którzy ubiegają się o wprowadzony w ramach tarczy antyinflacyjnej dodatek osłonowy, powinni złożyć deklarację jak najszybciej - bez tego nie dostaną pieniędzy. Kto zaś w ogóle nie dopełni obowiązku do końca czerwca, naraża się na 500 zł grzywny.
Jak złożyć deklarację
Deklarację można złożyć przez internet - na stronie www.gunb.gov.pl - albo w wersji papierowej. W tym drugim przypadku trzeba wydrukować formularz, który można pobrać z podanej wcześniej strony. Wypełniony formularz składamy osobiście lub wysyłamy tradycyjnym listem do urzędu miasta lub gminy - zgodnie z lokalizacją budynku.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która powstała na mocy noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie są gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. Dane, które są zbierane za pośrednictwem CEEB, mają być podstawą m.in. do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza.