Trwa ładowanie...
d26598n

Nowy termin oddania do eksploatacji elektrociepłowni PKN Orlen we Włocławku (aktl.)

#
dochodzą m.in. szczegółowe informacje o inwestycji
#

Share
d26598n

20.07. Płock (PAP) - Nowy termin oddania do eksploatacji elektrociepłowni PKN Orlen we Włocławku o mocy 463 MWe przewidywany jest na pierwszy kwartał 2017 r. - poinformował płocki koncern. Wcześniej spółka informowała, że włocławski blok energetyczny ruszy w połowie 2016 r.

PKN Orlen podał, iż zawarł z konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska aneks do umowy na budowę elektrowni gazowo-parowej we Włocławku. Według spółki, dokument ten "definiuje dalsze działania związane z usterkami zdiagnozowanymi podczas rozruchu".

"W wyniku testów rozruchowych i pomiarów gwarancyjnych uzyskaliśmy szczegółową diagnozę pracy elektrociepłowni. Mamy pełen obraz kwestii technicznych, które należy poprawić i dzięki temu mogliśmy wypracować optymalne rozwiązania zmierzające do wykonania prac naprawczych przez konsorcjum" - powiedział cytowany w komunikacie PKN Orlen dyrektor wykonawczy w tej spółce ds. energetyki Marcin Wasilewski.

d26598n

Jak poinformował PKN Orlen, zgodnie z aneksem "do około połowy września 2016 r." włocławski blok energetyczny będzie pracował w ramach ruchu regulacyjnego, podczas którego wytwarzana będzie i sprzedawana do odbiorców energia elektryczna oraz para technologiczna. Następnie, w kolejnych miesiącach, planowany jest postój, podczas którego przeprowadzone zostaną naprawy i ponowne pomiary gwarancyjne oraz ruch próbny. Po ich zakończeniu elektrownia zostanie przekazana spółce do eksploatacji.

"Termin oddania elektrowni do eksploatacji przewidywany jest na pierwszy kwartał 2017 r." - zaznaczył PKN Orlen.

Blok gazowo-parowy dla PKN Orlen o mocy 463 MWe za 1,4 mld zł wybudowało we Włocławku konsorcjum General Electric i SNC Lavalin. Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2013 r., a rozruch bloku w grudniu 2015 r.

Elektrociepłownia, zużywając ok. 600-700 mln metrów sześc. gazu rocznie, będzie wytwarzała ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną w jednym procesie technologicznym, czyli kogeneracji. Blok ma zabezpieczać dla Anwilu - włocławskiej spółki z grupy PKN Orlen dostawy energii elektrycznej oraz pary wykorzystywanej do procesów technologicznych. Nadwyżka energii elektrycznej będzie zasilała Krajowy System Energetyczny.

d26598n

Budowa elektrociepłowni we Włocławku to jedna ze strategicznych inwestycji PKN Orlen w segmencie energetycznym. Początkowo planowano, że tamtejszy blok zostanie oddany do eksploatacji w grudniu 2015 r. Później termin ten przesunięto na drugi kwartał 2016 r. Jako powód płocki koncern podawał wówczas opóźnienia związane z pracami budowlano-montażowymi.

W styczniu PKN Orlen oznajmił, że uruchomienie włocławskiego bloku przebiegło z sukcesem, a turbina gazowa osiągnęła zakładane 3 tys. obrotów. "To kolejny etap fazy rozruchu, który zakończy się w połowie roku" - informowała wtedy spółka.Jak zapowiadał wówczas płocki koncern, kolejne fazy uruchamiania włocławskiej elektrociepłowni miały obejmować m.in. przygotowanie do pierwszej synchronizacji z siecią krajową oraz dalszą optymalizację pracy bloku.

We wrześniu 2015 r. PKN Orlen rozpoczął budowę innego bloku gazowo-parowego, tym razem w Płocku o mocy 596 MWe. Wykonawcą tej inwestycji, wartej wraz z umową na serwis głównych urządzeń 1,65 mld zł, jest konsorcjum Siemens. Uruchomienie elektrociepłowni planowane jest na przełomie 2017 i 2018 r. Blok będzie dostarczał energię elektryczną zarówno na potrzeby płockiego kompleksu rafineryjno-petrochemicznego, największego w Polsce, jak również na rynek, do Krajowego Systemu Energetycznego.

Obecnie PKN Orlen posiada w Polsce, Czechach i na Litwie bloki energetyczne o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 5 tys. MW. Według spółki, dwa nowe projekty, czyli elektrociepłownie we Włocławku i w Płocku, powiększą moc elektryczną o ponad 1 tys. MW, a cieplną o 630 MW.

Wcześniej PKN Orlen informował, że zgodnie z założeniami jego strategii grupa kapitałowa płockiego koncernu zamierza w perspektywie do 2017 r. osiągnąć w skali kraju moce energetyczne na poziomie ok. 1,5 GWe przy wydatkach na rozwój na poziomie 10,8 mld zł, w tym 6,4 mld zł na segment downstream, czyli łącznie: rafinerię, petrochemię i energetykę.

d26598n

Podziel się opinią

Share
d26598n
d26598n