Trwa ładowanie...

NSA: na przekształcenie wagonu w domek letniskowy potrzeba pozwolenia

Na przekształcenie wagonu kolejowego w domek letniskowy trzeba mieć pozwolenie na budowę - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Kobieta, która przerobiła wagon bez pozwolenia, dopuściła się samowoli i będzie musiała teraz zlikwidować przeróbki.

Share
NSA: na przekształcenie wagonu w domek letniskowy potrzeba pozwolenia
Źródło: WP.PL, Fot: Marcin Gadomski
d1ddjv8

Chcąc przekształcić wagon w budynek letniskowy, kobieta obudowała jego ściany zewnętrzne panelami PCV, wstawiła okna i drzwi, doprowadziła do domku prąd, a w środku wydzieliła dwie sypialnie i kuchnię. Dodatkowo do budynku dobudowała drewniany taras.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał jednak rozbiórkę domku, bo stwierdził, że został on wybudowany bez pozwolenia na budowę.

d1ddjv8

Kobieta nie zgodziła się z tą decyzją i odwołała się do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Tłumaczyła, że zgodnie z prawem budowlanym wagon kolejowy, który następnie został przekształcony na domek letniskowy, należy do "tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem", i na jego przeróbkę nie trzeba mieć pozwolenia na budowę.

Wojewódzki inspektor był jednak tego samego zdania, co inspektor powiatowy - stwierdził, że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, wydawanej przez starostę, a skoro kobieta jej nie miała, to musi rozebrać przeróbki.

Skargę kobiety oddalił również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Orzekł, że wagon kolejowy przerobiony na domek letniskowy jest budowlą w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, a kobieta dopuściła się samowoli budowlanej.

Podobnie orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny, do którego kobieta złożyła skargę kasacyjną (sygn. II OSK 779/12). W uzasadnieniu wyroku sędzia Małgorzata Masternak-Kubiak wyjaśniła, że wagon kolejowy, podobnie jak obiekt kontenerowy służący rekreacji, jest obiektem budowlanym, a wzniesienie budowli wymaga pozwolenia na budowę. - Brak pozwolenia na budowę musi skutkować nakazem rozbiórki - dodała.

d1ddjv8

Podziel się opinią

Share
d1ddjv8
d1ddjv8