NSA: ulga odsetkowa również na niewykończony dom
Skarbówka znów się myli! Zaciągnąłeś kredyt na zakup domu w stanie surowym? Spokojnie, możesz skorzystać z ulgi odsetkowej.
Skarbówka znów się myli! Zaciągnąłeś kredyt na zakup domu w stanie surowym? Możesz korzystać z ulgi odsetkowej.
Wyrok w tej sprawie ogłosił właśnie Naczelny Sąd Administracyjny - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Zakwestionował tym samym wykładnię organów podatkowych, które próbując zawęzić stosowanie tego odliczenia, stały na stanowisku, że przysługuje ono tylko wtedy, gdy budowę ukończono, a budynek lub lokal został oddany do użytku.
Sprawa, którą rozpatrywał sąd, ciągnęła się od 2010 roku. Urząd skarbowy zakwestionował wówczas PIT małżeństwa z Dolnego Śląska. Naczelnik uznał, że podatnicy w 2009 roku bezprawnie odliczyli sobie od dochodu odsetki, bo na kredyt kupili działkę z domem w stanie surowym zamkniętym z wykończeniem wnętrz bez części zewnętrznej. W przekonaniu urzędu na taką inwestycję ulga nie przysługiwała.
Podatnicy złożyli odwołanie w tej sprawie, ale izba skarbowa go nie uwzględniła. Poszli więc do sądu. Przekonywali, że mogli skorzystać z ulgi, bo przepisy nie precyzują, w jakim stanie powinien być nowo wybudowany dom.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu nie uznał ich skargi i przyznał rację fiskusowi. Stwierdził, że ulga nie może finansować kolejnego etapu, jakim jest przejście ze stanu surowego do stanu nadającego się do użytku.
Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł, że korzystanie z ulgi nie jest uzależnione od zakupu nowo wybudowanego budynku mieszkalnego, oddanego do użytkowania w myśl przepisów prawa budowlanego. Tym samym wystarczające jest nabycie go w stanie surowym. Wyrok jest prawomocny.
Rozstrzygnięcie dotyczy ulgi dla podatników, którzy zaciągnęli kredyt na zakup mieszkania lub domu w latach 2002-2006. (Jeśli ktoś nabył w tym czasie prawo do odliczenia, może z niego skorzystać aż do 2027 roku). W 2012 roku podatnicy mogli odliczyć od dochodu odsetki kredytu o wartości 279 160 zł. W latach świetności 2005-2006 z ulgi korzystało 100-130 tys. podatników, średnio odliczając 3600 zł.