NYT: nieudana strategia Republikanów opóźniła porozumienie ws. budżetu
Partia Republikańska w ostatniej chwili odstąpiła od swojej "nieudanej, niszczycielskiej strategii", dzięki czemu dało się zawrzeć porozumienie ws. budżetu, które można było osiągnąć miesiące temu - pisze "New York Times" w komentarzu redakcyjnym w czwartek.
W artykule "Republikanie składają broń" nowojorski dziennik podkreśla, że przez obstrukcję prac nad ustawą budżetową Republikanie nie zyskali nic - reforma służby zdrowia Obamacare pozostała w niezmienionej formie, jej wdrożenie nie zostanie opóźnione, nie będzie cięć w podatkach, wydatkach rządu czy limitów na programy opieki socjalnej.
Zdaniem "NYT" Republikanin John Boehner, przewodniczący Izby Reprezentantów, nie zdaje sobie sprawy z niszczycielskich skutków objętych przez jego partię strategii, która - jak zaznacza dziennik - nie tylko "odbiła się na pracownikach rządowych i potrzebujących ludziach zależnych od rządowych programów pomocy", ale także dała "marginalnej grupie (Tea Party - PAP) nieproporcjonalnie dużą władzę nad władzą wykonawczą i normalnym funkcjonowaniem rządu". Zdaniem "NYT" wynik sporu o ustawę budżetową i podwyższenie pułapu zadłużenia usprawiedliwia nieustępliwe stanowisko prezydenta Baracka Obamy i Demokratów w Senacie wobec Republikanów. "Republikanie zepchnęli kraj nad krawędź niewypłacalności i cofnęli się w ostatniej chwili, gdy stało się jasne, że Biały Dom nie skapituluje wobec ich żądań" - podkreśla "NYT".
"New York Times" przestrzega jednak, że to nie koniec budżetowej batalii, bo Republikanie już zapowiedzieli, iż wykorzystają negocjacje ws. budżetu do dalszej walki z Obamacare. Dlatego też "ci w Waszyngtonie, którzy nie poddali się szantażowi, muszą pozostać czujni" - zaznacza dziennik.
Zgodnie z przyjętą ustawą ministerstwo finansów będzie mogło zaciągać pożyczki przynajmniej do 7 lutego, a rząd ma zapewnione finansowanie do 15 stycznia. W tym czasie Demokraci i Biały Dom oraz Republikanie mają osiągnąć porozumienie w sprawie ustawy budżetowej na 2014 rok oraz długoterminowej polityki fiskalnej, która ograniczyłaby wzrost amerykańskiego zadłużenia. (PAP)