Trwa ładowanie...

Obama: Europa powinna liczyć także na własne zasoby energii

Europa powinna liczyć też na własne zasoby energii i uwzględniać, jak USA mogą jej dostarczać dodatkowe zasoby - powiedział prezydent Barack Obama po szczycie UE-USA. Zauważył, że umowa handlowa z UE ułatwi uzyskiwanie licencji eksportowych na LNG.

Share
Obama: Europa powinna liczyć także na własne zasoby energiiŹródło: JEWEL SAMAD / AFP
d4km4mz

Według Obamy wydarzenia na Ukrainie wskazują, że "Europa musi zdecydować, jak bardziej zdywersyfikować swoje dostawy energii". Podkreślił, że jest "przydatne dla Europy, by uwzględniała własne zasoby energii, jak również to, jak USA mogą dostarczać dodatkowe zasoby". Zaznaczył, że amerykańskie źródła są "jedną z możliwości".

Prezydent USA zwrócił uwagę, że USA mają dodatkowe źródła energii, które rozwijają się dzięki nowym technologiom. Już umożliwiliśmy licencjonowanie eksportu takiej ilości gazu skroplonego (LNG), jaki UE zużywa codziennie - dodał. Zaznaczył jednak, że "to idzie na otwarty rynek, a prywatne firmy podejmują decyzje, gdzie ten gaz sprzedać". Dodał, że pytanie brzmi, czy ministrowie energii "znajdą sposób na przyspieszenie tego procesu dywersyfikacji".

- Jesteśmy w to (dywersyfikację) zaangażowani, bo będą z tego korzyści i dla Europy, i dla USA - zapewnił Obama. - To nie stanie się w ciągu jednego dnia, ale ten kryzys pokazał, że musimy zacząć działać - dodał.

Odnosząc się do umowy handlowej negocjowanej obecnie między UE a USA, powiedział, że gdy wejdzie ona w życie, wydawanie licencji na eksport LNG przeznaczonego dla Europy będą znacznie łatwiejsze.

- Na brukselskim szczycie Barack Obama dał do zrozumienia nie tyle, że wyśle amerykański gaz bezpośrednio do Europy, co że zasili nim światowe rynki - ocenia dr Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki UW.

d4km4mz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4km4mz
d4km4mz