Trwa ładowanie...
londyn
02-04-2009 19:55

Obama: szczyt w Londynie bardzo produktywny

Amerykański prezydent Barack Obama ocenił, że szczyt G20 w Londynie był bardzo
produktywny i okazał się punktem zwrotnym w pracach nad uzdrowieniem światowej gospodarki.

Obama: szczyt w Londynie bardzo produktywnyŹródło: AFP
dshcmsc
dshcmsc

Na zakończenie swego pierwszego międzynarodowego szczytu Obama powiedział, że przywódcy krajów G20 porozumieli się co do "bezprecedensowych kroków w celu przywrócenia wzrostu i zapobieżenia podobnemu kryzysowi w przyszłości".

W jego opinii końcowy dokument szczytu i działania, które po nim nastąpią, "odzwierciedlają wachlarz naszych priorytetów".

Wcześniej uczestnicy londyńskiego spotkania uzgodnili przekazanie ponad biliona dolarów Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu (MFW) oraz innym instytucjom finansowym na wsparcie gospodarki i pomoc najbiedniejszym krajom.

Ogłosili też stworzenie ciała kontrolnego, którego zadaniem będzie identyfikowanie potencjalnych problemów w globalnym systemie finansowym. Szczyt nie ogłosił jednak nowego planu stymulacyjnego, mimo oczekiwań ze strony m.in. USA. Mimo to Obama nazwał jednodniowe spotkanie "bardzo produktywnym" i historycznym ze względu na zakres wyzwań, przed którymi stoi świat w walce z kryzysem ekonomicznym.

dshcmsc

Amerykański przywódca podkreślił ponadto fakt, że uczestnicy G20 zdecydowali walczyć ze "słabym systemem regulacji" i odrzucili protekcjonizm, który "mógłby przyczynić się do pogłębienia tego kryzysu".

Zapowiedział też podwojenie amerykańskiej pomocy żywnościowej dla najbiedniejszych krajów świata.

Na pytanie o swoją politykę zagraniczną i jej odmienność od polityki prezydenta George'a W. Busha, Obama odparł, że "najlepiej sprawujemy przywództwo słuchając" innych. Zastrzegł, że w niektórych kwestiach potrzebne są "twarde negocjacje".

dshcmsc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dshcmsc