Trwa ładowanie...
Barack Obama
+1
24-06-2014 06:34

Obama za płatnymi urlopami macierzyńskimi dla Amerykanek

Prezydent USA Barack Obama opowiedział się w poniedziałek, za
zapewnieniem prawa do płatnych urlopów macierzyńskich wszystkim matkom w USA. Jak dodał, USA są
jedynym krajem rozwiniętym na świecie, które takiego przywileju nie gwarantuje

Obama za płatnymi urlopami macierzyńskimi dla AmerykanekŹródło: © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com
d1t8qo8
d1t8qo8

.

"Jest tylko jeden kraj rozwinięty na świecie, który nie oferuje płatnych urlopów macierzyńskich i tym krajem jesteśmy my. Czas to zmienić" - powiedział Obama podczas zorganizowanego w poniedziałek w Białym Domu szczytu na rzecz rodzin pracujących z udziałem przedstawicieli pracodawców i pracowników. Obama zaapelował też do agencji federalnych o "więcej elastyczności" wobec pracowników, tak by łatwiej mogli godzić pracę zawodową i obowiązki rodzinne.

Prezydent USA ubolewał nad faktem, że w USA kobiety nie mogą być pewne, że dostana choćby jeden płatny dzień wolny od pracy na czas porodu. Ustawa z 1993 roku (Family and Medical Leave Act) przewiduje, że pracodawcy muszą zapewnić pracownikom urlop z powodów zdrowotnych czy rodzinnych, ale bezpłatny. Matkom noworodków ta ustawa gwarantuje 12 tygodni bezpłatnego urlopu w ciągu roku. Część firm dobrowolnie przyznaje swym pracownikom odpłatne urlopy. Ponadto niektóre stany, jak Kalifornia czy New Jersey, mają odrębne przepisy, które zapewniają młodym matkom płatne urlopy, finansowane z podatków.

Obama powiedział, że jako ojciec dwóch nastoletnich córek chciałby, by w przyszłości mogły one jednocześnie "mieć rodziny i robić karierę i zajść tak daleko, jak tylko marzą". "Chcę żyć w społeczeństwie, które tego broni" - dodał. Przypomniał, że sam był wychowywany przez samotną matkę oraz babcię, które ciężko pracowały, by pogodzić obowiązki rodzinne z zawodowymi.

d1t8qo8

Przekonywał, że USA jako kraj byłoby stać na płatne urlopy macierzyńskie, skoro stać na to "nawet Francję", gdzie kobiety mają prawo do 16 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego przy pierwszym dziecku.

W Kongresie jest już nawet odpowiedni projekt legislacyjny w tej sprawie autorstwa Demokratki Rosy DeLauro. Zapewniałby on matkom noworodków do 12 tygodniu urlopu macierzyńskiego finansowanego ze specjalnego funduszu opieki socjalnej, zasilanego ze składek pracowników i pracodawców (w wys. 0,2 proc. pensji). Wobec ogromnej polaryzacji w Kongresie, trudno jednak oczekiwać, by ustawa została przyjęta, zwłaszcza, że trwa kampanią przed jesiennymi cząstkowymi wyborami do parlamentu. Republikanie jak dotąd nie zgodzili się nawet na inną ustawę ws. większej elastyczność w pracy dla kobiet podczas ciąży.

d1t8qo8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t8qo8