Obawy o zbiory windują cen zbóż - ministerstwo rolnictwa

...

31.05. Warszawa (PAP) - Słaby złoty oraz obawy o tegoroczne zbiory windują ceny zbóż - wynika z danych ministerstwa rolnictwa.

ZBOŻA

"Osłabienie złotego oraz obawa przedsiębiorców o tegoroczne zbiory zbóż (wynikająca z dotychczasowych niekorzystnych warunków pogodowych) są prawdopodobnie przyczyną wzrostu cen ziarna" - napisano w tygodniowej analizie.

Według danych, w dniach 17-23.05 przeciętna cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 482 zł/t, tj. o prawie 2 proc. wyższym niż tydzień wcześniej i o ponad 5 proc. wyższym niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o ok. 10 proc. tańsze niż przed rokiem.

Za żyto konsumpcyjne w krajowym skupie średnio uzyskiwano 338 zł/t, tj. o 1 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Ziarno to było o blisko 5 proc. droższe niż przed miesiącem, ale o prawie 6 proc. tańsze niż rok wcześniej.

MIĘSO

"Obserwowane w ostatnich tygodniach znaczące wahania kursów walut i wzrost cen wieprzowiny u głównych jej producentów w Unii Europejskiej, przyczyniły się do zmniejszenia konkurencyjności przywozu tego mięsa do Polski. W efekcie, rośnie popyt na krajową wieprzowinę, co stymuluje wzrost cen skupu żywca wieprzowego" - napisano w analizie.

Według danych w dniach 17-23.05, dostawcy trzody chlewnej otrzymywali przeciętnie 3,88 zł/kg, o 4,9 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 9,5 proc. więcej niż przed miesiącem. Nadal jednak było to o ponad 19 proc. mniej niż przed rokiem.

Od sześciu tygodni systematycznie maleją ceny skupu żywca wołowego. Bydło skupowano średnio po 4,38 zł/kg wobec 4,41 zł/kg w poprzednim tygodniu. W porównaniu z notowaniem sprzed miesiąca i roku za żywiec wołowy płacono o 4 proc. i o 11 proc. mniej.

W Polsce rosną ceny skupu kurcząt typu brojler. W dniach 17-23.05 zakłady drobiarskie płaciły za nie średnio 3,22 zł/kg, tj. o 1,5 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o 4,6 proc. więcej niż przed miesiącem.

MLEKO

Ceny mleka w proszku w porównaniu z poprzednim tygodniem wzrosły o ok. 1 proc.. Za odtłuszczone mleko w proszku krajowi producenci otrzymywali 8,89 zł/kg. (PAP)

map/ gor/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansecpi

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)