Obniżą policjantom zasiłki chorobowe?

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że na prawie 100 tys. policjantów każdego dnia na zwolnieniu lekarskim przebywa około 6 tys. funkcjonariuszy.

Obniżą policjantom zasiłki chorobowe?

W MSWiA minister Jerzy Miller spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych ws. projektu obniżenia ze 100 do 80 proc. pensji zasiłków chorobowych funkcjonariuszy i żołnierzy.

Przyjęte pod koniec lutego przez rząd założenia do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych zakładają, że "mundurowi" przebywający na zwolnieniach lekarskich mieliby dostawać tyle samo co cywile. Oszczędności powstałe w wyniku zmniejszenia uposażeń mają być przeznaczone w całości na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy.

Według rządu proponowane rozwiązania mają zapobiec przypadkom nieuzasadnionego przebywania na zwolnieniach lekarskich. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że na prawie 100 tys. policjantów każdego dnia na zwolnieniu lekarskim przebywa około 6 tys. funkcjonariuszy.

Projektowane przepisy mają dotyczyć funkcjonariuszy policji, Straży Granicznej, PSP, BOR, CBA, SKW, SWW, ABW, AW, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.

Obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyło funkcjonariuszy i żołnierzy, m.in. w przypadku niezdolności do służby z powodu wypadków w drodze do miejsca pełnienia służby (i drodze powrotnej), wypadków w trakcie wykonywania czynności służbowych, choroby w czasie ciąży, poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów, a także niezdolności do służby powstałej podczas misji zagranicznych.

Według propozycji rządu przebywanie na zwolnieniu będzie wpływać na wysokość nagrody rocznej - proporcjonalnie do czasu przebywania na chorobowym. Obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą i naliczenia świadczeń emerytalnych.

Przeciwna obniżeniu zasiłków chorobowych jest Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych, która zrzesza związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa.

Związkowcy żądają wstrzymania prac nad tymi założeniami do czasu zakończenia prac nad nowelą ustawy emerytalnej. Grożą zerwaniem rozmów ze stroną rządową.

Według strony związkowej przygotowane przez rząd propozycje nie uwzględniają specyfiki służby i ryzyka zawodowego wynikającego z narażania zdrowia. Zapowiadają zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli zostanie przyjęta w kształcie proponowanym przez rząd.

Źródło artykułu:PAP
policjazatrudnieniezarobki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)