Obniżenie wieku emerytalnego. Polacy złożyli do ZUS‑u już 424 tysiące wniosków
Do końca grudnia 2017 roku ZUS przyjął ponad 424 tys. wniosków emerytalnych, wynikających z obniżenia wieku emerytalnego - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak jednak zapewnia minister Elżbieta Rafalska, wpływ obniżenia wieku emerytalnego na rynek pracy nie był tak silny, jak początkowo szacowano.
03.01.2018 17:08
Jak podkreśliła Rafalska, podana liczba dotyczy wyłącznie złożonych wniosków emerytalnych, wynikających z obniżenia wieku emerytalnego, a nie wydanych decyzji. 173 tys. spośród 424 tys. wniosków złożyły osoby aktywne zawodowo. Jak zaznaczyła minister pracy, nie wiadomo, ile z tych osób zdecyduje się na przejście na emeryturę.
Z kolei 134 tys. osób pobiera już świadczenia. Na przykład świadczenie przedemerytalne albo rentę. Około 120 tys. wnioskodawców było zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy i korzystało z pomocy społecznej.
Rafalska zwróciła uwagę, jak duża liczba osób, która skorzystała z przywrócenia wieku emerytalnego, była całkowicie wykluczona z rynku pracy. I podkreśliła, że mimo przywrócenia niższego wieku emerytalnego liczba zatrudnionych Polaków się nie zmniejszała.
- Wpływ przywrócenia wieku emerytalnego na rynek pracy nie był tak silny, jak to wstępnie szacowano - powiedziała Rafalska.
Wiek emerytalny, wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, został przywrócony 1 października 2017 roku.