Obniżka MTR‑ów korzystna dla Grupy TP - UKE

27.10.Warszawa (PAP) - Obniżenie stawek za zakańczanie połączeń
(MTR-ów) przyniesie korzyści Telekomunikacji Polskiej oraz całej
Grupie TP - wynika z analizy Urzędu Komunikacji...

27.10.2008 | aktual.: 27.10.2008 16:13

27.10.Warszawa (PAP) - Obniżenie stawek za zakańczanie połączeń (MTR-ów) przyniesie korzyści Telekomunikacji Polskiej oraz całej Grupie TP - wynika z analizy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

"Analizując przepływy finansowe z zakańczania połączeń pomiędzy największymi graczami na rynku telekomunikacyjnym, należy zauważyć, że dzisiejsza stawka MTR nie ma znaczenia dla rozliczeń między komórkowymi operatorami zasiedziałymi w związku z tym, iż posiadają oni porównywalne bazy klientów i stawki za zakańczanie połączeń są takie same. Przepływy ruchu pomiędzy sieciami ruchomymi są prawie symetryczne, w związku z czym bilans przepływów finansowych jest bliski zeru" - napisano.

"Inna sytuacja występuje w przypadku przepływów między operatorami sieci ruchomej a operatorem stacjonarnym. W tym przypadku zdecydowanymi beneficjentami rozliczeń są ci pierwsi. Im wyższa stawka MTR, tym transfer gotówki do operatorów sieci ruchomych jest większy. W interesie TP powinno być zatem sprzyjanie obniżce stawek MTR, jeśli nie dla dobra swoich klientów, to przynajmniej dla dobra swojego bilansu przepływów finansowych" - dodano.

W październiku UKE zobowiązał Polkomtel, Centertel i PTC do obniżenia stawek MTR od 1 stycznia 2009 do 21,62 groszy, a od 1 lipca 2009 do 16,77 groszy. Obecnie stawki za zakańczanie połączeń w sieci komórkowej wynoszą dla tych operatorów 33,87 groszy.

"Obniżenie MTR przyniesie wymierne korzyści zarówno samej TP, jak i całej grupie kapitałowej. Odejmując od wartości bilansowych, wyliczonych dla MTR zmniejszonych o 36 proc. i 50 proc., wartości bilansowe obliczone przy obecnych stawkach, otrzymamy korzyści operatora zasiedziałego oraz grupy TP, jakie przyniosą mu niższe opłaty za zakańczanie połączeń w sieciach ruchomych. Uwolnione środki finansowe mogłyby zostać zainwestowane w rozwój usług telekomunikacyjnych" - napisano.

"Z powyższego wynika, że stanowisko TP wobec obniżek stawek MTR jest albo wynikiem braku umiejętności oszacowania skutków działań regulacyjnych albo celową strategię mającą na celu dyskredytację działań regulatora" - dodano.

Grupa TP zapowiedziała wcześniej zaskarżenie październikowej decyzji UKE o obniżce stawek MTR.(PAP)

epo/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
tpsaukecentertel
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także