Trwa ładowanie...
d2w85ox

Obniżki stóp są zdecydowanie mniej prawdopodobne niż stabilizacja lub podwyżki w '12 -

26.03. Warszawa (PAP) - Obniżki stóp procentowych są zdecydowanie mniej prawdopodobne niż stabilizacja lub podwyżki w tym roku. Jeśli spowolnienie będzie zdecydowanie mniejsze, niż...

d2w85ox
d2w85ox

26.03. Warszawa (PAP) - Obniżki stóp procentowych są zdecydowanie mniej prawdopodobne niż stabilizacja lub podwyżki w tym roku. Jeśli spowolnienie będzie zdecydowanie mniejsze, niż przewidują to projekcje i jeśli presja inflacyjna będzie co najmniej na takim poziomie, o jakim mówią te projekcje - będzie to znak dla Rady, że trzeba zastanowić się nad zacieśnieniem - uważa członkini RPP Anna Zielińska-Głębocka.

"(...) Rada ostatnio wypowiada się o zmianach bardzo ostrożnie. Dominują raczej głosy jastrzębie. Ja należę do tych osób, które mówią, że obniżki są zdecydowanie mniej prawdopodobne niż stabilizacja lub podwyżki w tym roku. Jeśli spowolnienie będzie zdecydowanie mniejsze, niż przewidują to projekcje i jeśli presja inflacyjna będzie co najmniej na takim poziomie, o jakim mówią te projekcje - będzie to znak dla Rady, że trzeba zastanowić się nad zacieśnieniem" - powiedziała w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

"(...) bierzemy pod uwagę możliwość hamowania inflacji poprzez dostępne instrumenty. Jednak naszym celem jest również wspieranie polityki gospodarczej" - powiedziała.

Według Zielińskiej-Głębockiej RPP utrzymuje strategię wyczekiwania, a z oceną sytuacji należy poczekać na wyniki gospodarki w pierwszym kwartale.

d2w85ox

"Nie kieruję się miesięcznymi danymi, ponieważ są one obciążone czynnikami często nieprzewidywalnymi. Wzrost dynamiki płac miał prawdopodobnie charakter jednorazowy. PMI w lutym nieco spadł. To mogą być sygnały spowolnienia, ale nie muszą. Inflacja wciąż jest podwyższona i utrzymuje się już przez dłuższy czas. To są ogromne koszty społeczne. Z drugiej strony nie wiemy, jak się rozwinie sytuacja gospodarcza, dlatego utrzymujemy strategię wyczekiwania. Należy poczekać na wyniki gospodarki w pierwszym kwartale. Styczeń i luty niewiele nam jeszcze obrazują, jeśli chodzi o trend" - powiedziała.

Zdaniem Zielińskiej-Głębockiej wszystko wskazuje na to, że spowolnienie gospodarcze w Polsce nie będzie silne.

"Na razie wszystko wskazuje na to, że spowolnienie gospodarcze nie będzie silne w Polsce. Wiele zależy od tego, co się będzie działo w Europie, gdzie sytuacja gospodarcza jest bardzo zróżnicowana. Moim zdaniem, po okresie turbulencji ona powinna się ustabilizować. Nie można ulegać panice" - powiedziała.

"(...) istotne jest także, co się dzieje wewnątrz gospodarki. Bardzo ważnym czynnikiem będą inwestycje. Na pewno inwestycje publiczne nie będą spadać w takim tempie, jak przewidywano, czyli już w drugiej połowie roku" - powiedziała.

d2w85ox

Dodała, że silny efekt obniżania inwestycji kształtowanych przez fundusze strukturalne będzie widoczny dopiero w 2013 r.

"Kontynuacja inwestycji publicznych będzie czynnikiem podtrzymującym koniunkturę. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest dobra, choć wciąż zachowują się bardzo ostrożnie (...)" - powiedziała.

Zdaniem członkini RPP na rynku pracy będzie miała miejsce "raczej pewna stabilizacja".

"Nie widać ryzyka gwałtownego wzrostu stopy bezrobocia czy spadku zatrudnienia" - powiedziała dodając, że w warunkach stabilizacji "może pojawić się tendencja do racjonalizacji wynagrodzeń".

d2w85ox

Dodała także, że oprócz sytuacji na rynku pracy, Rada obserwuje także czy nie pojawiają się sygnały efektów drugiej rundy wywołane wysoką inflacją.

Zdaniem członkini RPP najbardziej wiarygodne są projekcje na obecny rok, a rok 2013 r. jest pod dużym znakiem zapytania.

"Jestem przekonana, że kolejna projekcja, także ta robiona przez Narodowy Bank Polski, jak przez inne instytucje, będzie skorygowana. To może być zarówno znacznie powyżej 3 proc., jak i np. 2,2 proc. Ten rok będzie jeszcze bardzo dobry, w przyszłym - skala niepewności jest duża" - powiedziała. (PAP)

mak/ jtt/

d2w85ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w85ox