Obowiązek dla milionów Polaków. Grozi kara do 5 tys. zł
Ponad 3,3 mln Polaków musi w 2025 r. wymienić dowód osobisty. Jest to konieczne, aby uniknąć kary grzywny, która może wynosić nawet 5 tys. złotych za posługiwanie się nieważnym dokumentem. Posiadacze dokumentów powinni zwrócić uwagę na daty ważności.
Ministerstwo cyfryzacji informuje, że w 2025 roku aż 3 mln 371 tys. dowodów osobistych straci ważność. Jak podaje "Fakt", obowiązek wymiany dokumentów dotyczy głównie osób, które osiągnęły pełnoletniość w 2015 r. oraz tych, które wymieniały dokument 10 lat temu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kosztował 87 mln zł. Oto nowy dworzec w Olsztynie od środka
Szczególną uwagę na daty ważności dowodu muszą zwrócić osoby urodzone w 1997 r., które w 2015 r. zaczęły korzystać z pierwszego dowodu osobistego. Podobny obowiązek czeka osoby urodzone w 1987 r., o ile nie wymieniły one dokumentu wcześniej – podaje dziennik.
Milionom Polaków grozi kilka tysięcy złotych kary
Dziennik dodaje, że wymiana dokumentu tożsamości jest naszym obowiązkiem. Żadna instytucja nam nie przypomni o wymianie. W przypadku, kiedy będziemy posługiwać się nieważnym dowodem osobistym, czekać nas może kara grzywny w wysokości 5 tys. zł.
Wniosek o wymianę dowodu osobistego można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zameldowania. Po złożeniu wniosku otrzymuje się potwierdzenie, a na nowy dokument czeka się maksymalnie 30 dni. Dowód należy odebrać osobiście, przynosząc ze sobą stary dokument. Wydanie nowego dowodu jest bezpłatne.
Osoby posiadające mDowód w telefonie nie muszą wymieniać dokumentu. mDowód jest równoważny z plastikowym dowodem, ale nie zastępuje go we wszystkich sytuacjach, np. przy przekraczaniu granicy. Dlatego ważne jest, aby w razie utraty ważności tradycyjnego dowodu, jak najszybciej wyrobić nowy.
Koniec plastikowych dowodów w całej UE?
Tradycyjne dokumenty tożsamości wkrótce mogą przestać być nam potrzebne. Unia Europejska bowiem zamierza wprowadzić Europejską Tożsamość Cyfrową (EUDI), która zastąpi plastikowe dowody. Jak pisaliśmy w WP Finanse, obecnie trwają testy, a EUDI ma zacząć działać w 2026 r.
Nowa tożsamość cyfrowa uprości kontakty z urzędami, bankami i firmami. Obywatele będą mogli otwierać konta bankowe, podpisywać umowy, wynajmować samochody czy rezerwować hotele bez konieczności okazywania tradycyjnych dokumentów.