Obradowała Rada Ministrów (komunikat)
...
06.04. Warszawa - CIR informuje:
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rada Ministrów skierowała wniosek do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej.
Przyjęła:
- Krajowy Plan Rozdziału Uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012,
- projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.
Zaakceptowała wniosek ministra środowiska dotyczący zarządzania jednostkami AAU (dokument rozpatrywany był w trybie zastrzeżonym).
Rada Ministrów skierowała wniosek do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej, przedłożony przez ministra obrony narodowej.
Wniosek dotyczy użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego ORLIK 3 liczącego do 100 żołnierzy wyposażonych w 4 samoloty MIG-29 wraz z niezbędnym uzbrojeniem i sprzętem. Kontyngent ma być wykorzystany, w ramach misji NATO, do nadzoru przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy. Ma realizować swoje zadania od początku maja do końca sierpnia 2010 r. Jednak z powodów logistycznych faktyczne użycie PKW trwałoby od 15 kwietnia do 15 września 2010 r.
Misja wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej trzech państw bałtyckich: Estonii, Litwy i Łotwy jest operacją powietrzną NATO. Ponieważ państwa te nie mają odpowiedniej ilości sił i środków do samodzielnej realizacji tego zadania NATO, zdecydowało o ich tymczasowym wsparciu w tych działaniach. Misja wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej została podjęta 29 marca 2004 r., tj. w dniu przyjęcia tych krajów do NATO. Do tej pory dwukrotnie przedłużano okres realizacji misji: w 2007 r. (o jej kontynuowaniu do końca 2011 r.) i 2009 r. (o jej kontynuowaniu do końca 2014 r.). Głównym celem tej misji jest patrolowanie i niedopuszczenie do naruszania przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy oraz udzielanie pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych podczas lotu.
Nadzór nad przestrzenią powietrzną państw bałtyckich polega na rotacyjnych całodobowych dyżurach, trwających 4 miesiące, pełnionych przez kolejne państwa sojusznicze. Do tej pory dyżury te pełniły siły powietrzne m.in.: Belgii (dwukrotnie), Danii, Francji, Czech, Hiszpanii, Norwegii (dwukrotnie), Portugalii, Rumunii, Turcji, USA (dwukrotnie). Polskie siły zbrojne dwa razy uczestniczyły w takiej misji w roku: 2006 i 2008. Koszty związane z użyciem PKW ORLIK, wysokości 8.739,000 zł, zostaną pokryte przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Rada Ministrów przyjęła Krajowy plan rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012, przedłożony przez ministra środowiska.
"Krajowy plan rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012", przygotowany w 2006 r., został odrzucony przez Komisję Europejską w grudniu 2009 r. ze względu na przeszacowanie indywidualnych planów produkcyjnych instalacji. Nowy plan uprawnień do emisji uwzględnia aktualną sytuację gospodarczą oraz realizuje zalecenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego dotyczące handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych we Wspólnocie.
Zgodnie z planem, całkowita liczba uprawnień do emisji dwutlenku węgla w okresie rozliczeniowym 2008-2012 wynosi 1 042 576 975 (średniorocznie jest to 208 515 395 uprawnień). Dokładna liczba uprawnień rozdzielona między instalacje wynosi:
- 200 972 398 - rok 2008, - 201 957 864 - rok 2009, - 202 244 429 - rok 2010, - 202 244 429 - rok 2011, - 202 244 429 - rok 2012.
Liczba uprawnień uwzględniona w krajowej rezerwie wynika z różnicy pomiędzy ilością uprawnień wskazanych w rozporządzeniu Rady Ministrów z lipca 2008 r., a ilością uprawnień faktycznie wydanych. Krajowa rezerwa podana w rozporządzeniu Rady Ministrów została określona (w okresie pięciu lat) na poziomie 37 000 270. W latach 2008-2009 z krajowej rezerwy wydano instalacjom 5 306 086 uprawnień, co oznacza, że obecna rezerwa (pomniejszona o tę wartość) wynosi 32 162 921.
Liczba uprawnień do emisji, jakie będą stanowiły krajową rezerwę na zatwierdzone projekty wdrożeń wynosi 750 505.
Przy rozdziale uprawnień do emisji wzięto pod uwagę: zobowiązania przyjęte przez Radę Europejską w marcu 2007 r. dotyczące ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 20 proc. do roku 2020, zwiększenie efektywności energetycznej (do 2020 r.) o 20 proc. oraz, w tym samym okresie, wzrost udziału produkcji energii ze źródeł odnawialnych o 20 proc.
Plan uwzględnia ponadto założenia, cele i działania dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych zapisane w: Polityce ekologicznej państwa do roku 2030.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Projekt nowelizacji ustawy zawiera przepisy, które dostosowują rozwiązania w kwestii stosowania na polskim rynku mleka i przetworów mlecznych systemu dopłat do produkcji mleka oraz mechanizmów interwencyjnych. Dostosowują w tym obszarze prawo do rozwiązań wspólnotowych.
Wprowadzono zmiany w dotychczasowej terminologii - "krajową ilość referencyjną" zastąpi "kwota krajowa", a "indywidualną ilość referencyjną" - "kwota indywidualna".
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy przestaną obowiązywać przepisy dotyczące realizacji przez Agencję Rynku Rolnego (ARR) dopłat do: prywatnego przechowywania serów i odtłuszczonego mleka w proszku, przetwórstwa masła, masła skoncentrowanego i śmietanki, masła skoncentrowanego przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji oraz do zakupu masła przez organizacje nieuzyskujące dochodów z prowadzonej działalności.
Zmienić się ma termin wydania przez ARR decyzji w sprawie przyznania kwot indywidualnych z krajowej rezerwy. Według nowych przepisów decyzje te mogą zostać wydane dopiero po ustaleniu wysokości rezerwy krajowej oraz - w przypadku, gdy zapotrzebowanie na kwoty z rezerwy przekracza jej wysokość - po ustaleniu współczynnika jej przydziału.
Nowe rozwiązania obejmują sposób określania wysokości kwot indywidualnych przyznawanych z rezerwy krajowej. Zmiana polega na porównaniu wielkości sprzedaży mleka lub przetworów mlecznych w roku kwotowym poprzedzającym rok, w którym składa się wniosek, z wysokością kwoty indywidualnej będącej własnością producenta 31 marca tego roku kwotowego. Pozwoli to producentom na swobodny zakup kwot indywidualnych w roku kwotowym, w którym jest rozpatrywany wniosek o przyznanie kwoty.
Producent, który utracił status producenta, a zamierza wznowić produkcję i otrzymał pozytywną w tej sprawie decyzję, nie będzie mógł przez dwa lata zbyć lub oddać przyznanej mu ponownie kwoty indywidualnej.
Jednym z ważnych rozwiązań są przepisy regulujące nowe zasady udzielania dopłaty krajowej do dostarczania mleka do szkół podstawowych. Zainteresowani otrzymaniem dopłat powinni zgłosić wnioski do ARR z podaniem wielkości planowanych dostaw mleka do szkół i określić stawkę dopłaty. ARR określi limity środków finansowych. Taki sposób planowania zapobiegnie niekorzystnym dla Agencji sytuacjom, gdy pod koniec roku kalendarzowego, mimo wyczerpania puli środków przewidzianych na dopłaty, zmuszona jest wypłacić pieniądze zgodnie ze złożonymi wnioskami.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, Agencja Rynku Rolnego obejmie kontrolą również tych producentów mleka, którzy nie posiadają kwot mlecznych a wprowadzają mleko do obrotu. Jest to zgodne z przepisami Komisji Europejskiej. Producenci nieposiadający kwot mlecznych, a wprowadzający mleko i przetwory mleczne do obrotu, w przypadku odmowy przeprowadzenia kontroli przez ARR mogą zostać ukarani karą pieniężną.
Zaproponowano także uchylenie przepisów, na podstawie których przyznawane były rekompensaty za zaprzestanie produkcji i sprzedaży mleka i przekazanie kwoty indywidualnej do rezerwy krajowej. Przestaną one obowiązywać od roku kwotowego 2010/2011.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/