Obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

27.07.2010 | aktual.: 27.07.2010 17:53

27.07. Warszawa - CIR informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął "Plan prac Rady Ministrów na II półrocze 2010 r.". Po uwzględnieniu wszystkich uwag dokument zostanie umieszczony na stronach internetowych:

http://bip.kprm.gov.pl www.premier.gov.pl

Rada Ministrów przyjęła:

- projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw,

- projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty w zakresie uzyskiwania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych oraz doskonalenia zawodowego.

Wydała rozporządzenia:

- w sprawie stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz użycia broni palnej lub psa służbowego przez funkcjonariuszy Służby Więziennej,

- w sprawie ustalenia granic i nazw gmin oraz siedzib ich władz, ustalenia granic niektórych miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.

Podjęła uchwałę w sprawie harmonogramu zadań wykonywanych w ramach programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" na rok 2011.

Rząd zatwierdził Aneks Nr 4 do Umowy Offsetowej z 10 maja 2010 roku zawarty pomiędzy Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej z jednej strony oraz Harris Corporation z drugiej strony.

Rada Ministrów przyjęła "Politykę Konsumencką na lata 2010 - 2013".


Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej.

Założenia do projektu nowelizacji ustawy zakładają, że ubezpieczony, który w wyniku wypadku doznał urazu wymagającego świadczenia stomatologicznego i szczepień ochronnych będzie mógł je zrealizować w każdej placówce medycznej, która ma podpisaną umowę z NFZ. Dzięki takiemu rozwiązaniu ubezpieczeni będą mieli większy dostęp do tych świadczeń. Obecnie mogą je realizować tylko w placówkach wybranych w konkursie przez ZUS, co wydłuża dostęp do nich i powoduje pogorszenie stanu zdrowia, wynikające z dłuższego oczekiwania na usługę.

Jedna z ważniejszych regulacji zakłada też, że prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na wniosek głównego inspektora kontroli ZUS, nie będzie musiał odwoływać ze stanowiska inspektora kontroli osoby, która nabędzie prawo do emerytury lub renty. Oznacza to, że doświadczeni inspektorzy kontroli nie będą zmuszani do odchodzenia na emeryturę lub rentę.


Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty w zakresie uzyskiwania umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych oraz doskonalenia zawodowego, przedłożony przez ministra zdrowia.

Obecnie medyczną opiekę specjalistyczną mogą sprawować jedynie lekarze specjaliści, którzy zdobywają tytuł specjalisty w procesie długotrwałego kształcenia podyplomowego. W Polsce brak jest wystarczającej kadry medycznych specjalistów, a w ostatnich latach niedobór ten stał się bardzo dotkliwy dla pacjentów (wyjazdy specjalistów do innych państw UE, ograniczenia czasu pracy lekarzy do 48 godzin tygodniowo).

Celem propozycji zawartych w założeniach do nowelizacji ustawy jest wprowadzenie możliwości uzyskania przez lekarzy umiejętności, które będą potwierdzone świadectwami zdobycia określonych kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Świadectwa umiejętności mają być zdobywane znacznie szybciej, niż specjalizacje. Czas trwania szkolenia z zakresu umiejętności będzie wynosić od pół roku do dwóch lat. Program szkolenia będzie określony przez ministra zdrowia. Wprowadzenie tych rozwiązań spowoduje większą dostępność usług medycznych i zmniejszenie kolejek do lekarzy specjalistów.

Zgodnie z założeniami, koszty szkolenia i egzaminu będą pokrywać lekarze lub podmioty, które skierują lekarza na szkolenie. Zakłada się, że dla każdej umiejętności egzamin będzie przeprowadzany jeden raz w roku. Centrum Egzaminów Medycznych opracuje zagadnienia i pytania testowe, a następnie przeprowadzi państwowy egzamin umiejętności.

Zgodnie z założeniami, do zadań Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego należeć będzie opracowanie programów umiejętności, prowadzenie akredytacji podmiotów prowadzących szkolenia, prowadzenie rejestrów lekarzy uczestniczących w szkoleniach.

W projekcie nowelizacji ustawy zostaną określone formy szkolenia zawodowego lekarzy pozostających w stosunku pracy lub służby. Przyjmuje się, że szkolenie będzie się odbywać w ramach płatnego urlopu szkoleniowego.

Zakłada się, że uznawane mają być szkolenia odbyte uprzednio w Polsce lub za granicą jako odpowiadające realizacji całości lub części programu danej umiejętności i dopuszczenia lekarza do egzaminu. Minister zdrowia określi w rozporządzeniu katalog specjalizacji, których posiadanie ma być uznane za równoważne z posiadaniem określonych umiejętności.

Zgodnie z założeniami, w projekcie znajdą się przepisy określające szczegółowe zasady akredytacji jednostek prowadzących szkolenia w zakresie umiejętności. Przyjmuje się, że akredytacja będzie udzielana na 5 lat. Nadzór nad jednostką posiadającą akredytację ma sprawować dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. On też będzie podejmował decyzję w sprawie wniosku lekarza o uznaniu szkoleń krajowych lub zagranicznych (w całości lub części) za równoważne ze zrealizowaniem programu przewidzianego dla danej umiejętności.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie stosowania środków przymusu bezpośredniego oraz użycia broni palnej lub psa służbowego przez funkcjonariuszy Służby Więziennej, przedłożone przez ministra sprawiedliwości.

W rozporządzeniu określono szczegółowe warunki stosowania środków przymusu bezpośredniego, użycia broni palnej lub psa służbowego w stosunku do osób pozbawionych wolności i innych. Uregulowano tym samym zalecenia wynikające z ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej.

Zgodnie z przepisami, dopuszczalne będzie użycie kilku środków przymusu jednocześnie. Nowe przepisy wprowadzają obowiązek dokumentowania przez funkcjonariuszy SW zastosowania środków przymusu bezpośredniego wobec osób pozbawionych wolności. Określono zasady udzielania pomocy medycznej osadzonym w więzieniach, wobec których zastosowano środki przymusu bezpośredniego, sposobu dokumentowania (notatka służbowa) tych czynności i opiniowania w sprawie dalszego stosowania tych środków.

Istotną zmianą w stosunku do obecnie obowiązujących zasad jest inny sposób zakładania kajdanek oraz zastosowanie urządzenia powodującego blokadę stawu kolanowego. Zastosowanie tych środków będzie uzależnione od stopnia agresywności osoby zatrzymanej. W przypadku agresywnych zachowań funkcjonariusz będzie zakładał kajdanki na ręce trzymane z tyłu. Obecnie kajdanki były zakładane na ręce trzymane z przodu, co często powodowało niebezpieczeństwo dla funkcjonariuszy. Zakładanie kajdanek z przodu możliwe będzie wobec osadzonych nieagresywnych, np. podczas konwojowania czy doprowadzania. Założenie blokady na staw kolanowy może być skutecznym środkiem zapobiegającym ewentualnej ucieczce.

Dopuszczalne będzie ponadto stosowanie maski, zasłony na twarz, zestawu głośnomówiącego, pasów wieloczęściowych, środków hukowo-błyskowych lub urządzeń obezwładniających za pomocą ładunku elektrycznego.

Funkcjonariusze będą mogli używać pałki służbowej i za jej pomocą stosować blokady i dźwignie.


Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie ustalenia granic i nazw gmin oraz siedzib ich władz, ustalenia granic niektórych miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

W 2010 r. do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęło 30 wniosków dotyczących ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy i siedziby władz gminy.

Po analizie postanowiono, że pozytywną decyzję uzyskały wnioski dotyczące:

Zmiana granic:

- gminy o statusie miasta Kraśnik (woj. lubelskie, powiat kraśnicki) - włączenie do jej obszaru część sołectwa Suchynia o pow. 55,39 ha z gminy Kraśnik oraz części sołectwa Wyżlica-Kolonia o pow. 2,11 ha z gminy Dzierzkowice.

- gminy Imielin i gminy Chełm Śląski (woj. śląskie, powiat bieruńsko-lędziński).

- miasta na prawach powiatu Żory i gminy Pawłowice (woj. śląskie, powiat pszczyński).

Nadanie statusu miasta miejscowościom: Wolbórz (woj. łódzkie, powiat piotrkowski), Nowe Brzesko (woj. małopolskie, powiat proszowicki), Pruchnik (woj. podkarpackie, powiat jarosławski), Czyżew (woj. podlaskie, powiat wysokomazowiecki), Gościno w gminie Gościno (woj. zachodniopomorskie, powiat kołobrzeski).

Ustalenie granic miejscowości o statusie miasta:

- miasta Chocianów (woj. dolnośląskie, powiat polkowicki),

- miasta Przemków (woj. dolnośląskie, powiat polkowicki),

- miasta Kąty Wrocławskie (woj. dolnośląskie, powiat wrocławski),

- miasta Świebodzin (woj. lubuskie, powiat świebodziński),

- miasta Krośniewice (woj. łódzkie, powiat kutnowski),

- miasta Rzgów (woj. łódzkie, powiat łódzki wschodni),

- miasta Wolbórz (woj. łódzkie, powiat piotrkowski),

- miasta Nowe Brzesko (woj. małopolskie, powiat proszowicki),

- miasta Pruchnik (woj. podkarpackie, powiat jarosławski),

- miasta Czyżew (woj. podlaskie, powiat wysokomazowiecki),

- miasto Szamotuły (woj. wielkopolskie, powiat szamotulski),

- miasta Gościno (woj. zachodniopomorskie, powiat kołobrzeski),

Na wniosek Rady Miejskiej w Łobzie (woj. zachodniopomorskie, powiat łobeski) nastąpi również zmiana granic miejscowości o statusie miasta Łobez.

Zmiana nazwy gmin: gmina Kąkolewnica Wschodnia (woj. lubelskie, powiat radzyński) będzie miała nazwę Kąkolewnica, a gmina Czyżew Osada (woj. podlaskie, powiat wysokomazowiecki) będzie miała nazwę Czyżew.

Reszta wniosków została zaopiniowana negatywnie.


Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie harmonogramu zadań wykonywanych w ramach programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" na rok 2011", przedłożoną przez ministra pracy i polityki społecznej.

W harmonogramie określono rodzaj zadań, podmioty odpowiedzialne za ich realizację oraz terminy uruchamiania poszczególnych transz rezerwy celowej przeznaczonej na dożywianie. Zakłada się, że na realizację programu w roku 2011 w budżecie państwa powinny być przeznaczone środki finansowe.

Podjęcie tej uchwały umożliwi wojewodom wykonywanie zadań z zakresu dożywiania już od początku 2011 r. Jest to szczególnie ważne, jeśli chodzi o możliwie wczesne negocjacje z gminami, które po podpisaniu porozumień, będą mogły bez przeszkód prowadzić akcję dożywiania na swoich terenach.


Rada Ministrów zatwierdziła Aneks nr 4, podpisany 10 maja 2010 r. do Umowy Offsetowej z 28 września 2006 r. zawartej pomiędzy Skarbem Państwa RP z jednej strony a Harris Corporation z drugiej strony, przedłożony przez ministra gospodarki.

Aneks dotyczy umów na dostawy radiostacji cyfrowych plecakowych i pokładowych, komponentów systemów łączności oraz części zamiennych dla Sił Zbrojnych RP. Podpisanie Aneksu było związane z podwyższeniem wartości Umowy Offsetowej w związku z zawarciem przez Ministerstwo Obrony Narodowej kolejnej umowy na dostawy cyfrowych radiostacji KF (do 54.098.868,27 USD).


Rada Ministrów przyjęła Politykę konsumencką na lata 2010-2013, przedłożoną przez prezesa Urzędu Konkurencji i Konsumentów.

W dokumencie zdefiniowano plany działań z wykorzystaniem doświadczeń, które już zdobyto. W tym sensie "Polityka" stanowi kontynuację działań określonych w "Strategii Polityki Konsumenckiej na lata 2007-2009". Założono w niej realizację następujących celów:

- Rozwój bezpiecznego i pro-konsumenckiego rynku.

Należy kontynuować wcześniejsze działania zapewniające powstawanie bezpiecznego i przyjaznego konsumentom rynku. Prezes UOKiK będzie nadal prowadzić postępowania administracyjne w przypadku podejrzeń o działania naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Praktyka wykazała, że ten instrument zdaje egzamin. W nadchodzących latach nastąpi ograniczenie postępowań prowadzonych przez prezesa UOKiK tylko do przypadków najistotniejszych z punktu widzenia zbiorowych interesów konsumentów. Prezes Urzędu będzie miał obowiązek prowadzenia ciągłego monitoringu rynku i reagowania na naruszenia interesów konsumentów.

Eliminowaniu niezgodnych z prawem praktyk służyć ma prowadzenie sektorowych kontroli wzorców umownych stosowanych w obrocie z konsumentami. Do stałego katalogu instrumentów chroniących interesy konsumentów należą kontrole Inspekcji Handlowej. Będą one prowadzone poprzez: kontrole interwencyjne oraz kontrole kompleksowe o charakterze ogólnokrajowym. Kontrolowane będą: wyroby podlegające szczególnej ochronie prawnej (ekologiczne, tradycyjne), wyroby, które w swoim składzie mogą mieć substancje zakazane, produkty z "wyższej" i "niższej" półki, towary oferowane przez Internet i paliwa. Kontynuowane będą działania dotyczące zagwarantowania na terenie Unii Europejskiej zgodności wyrobów wprowadzanych do obrotu zgodnie z postanowieniami dyrektyw nowego podejścia. Chodzi tu o zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz ochrony konsumentów i użytkowników. Należy zwiększyć wykorzystanie systemu RAPEX jako źródła informacji o produktach niebezpiecznych. Kontrole dotyczące bezpieczeństwa produktów i spełnienia
wymagań dyrektyw nowego podejścia prowadzi obecnie i będzie prowadzić Inspekcja Handlowa. Jej nadzór powinien objąć również produkty wrażliwe, np. przeznaczone dla dzieci.

- Rozwój dialogu konsumenckiego i wzmacnianie mechanizmów samoregulacyjnych.

Kontynuowane będą działania, których celem będzie zwiększenie poziomu korzystania przez przedsiębiorców z tzw. kodeksów dobrych praktyk. Instrument ten umożliwia konsumentom identyfikację rzetelnych przedsiębiorców. Prezes UOKiK będzie podejmować działania służące wzmocnieniu współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami, administracją oraz partnerami społecznymi.

- Wzmacnianie i rozwój efektywnego i skutecznego systemu poradnictwa i dochodzenia roszczeń konsumenckich.

W nadchodzących latach rozwijana będzie działalność Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Stanowi ono istotny element ułatwiający polskim konsumentom uzyskanie pomocy w dochodzeniu roszczeń od przedsiębiorców mających swoje siedziby za granicą. Istotne znaczenie będzie mieć także współpraca z organizacjami konsumenckimi oraz z miejskimi i powiatowymi rzecznikami konsumentów.

- Pro-aktywna polityka informacyjno-edukacyjna.

Prowadzone w latach 2010-2013 działania informacyjno-edukacyjne będą miały na celu uwrażliwienie konsumentów na skutki, jakie ich decyzje wywierają na środowisko naturalne. Planowane są ogólnopolskie kampanie edukacyjne, międzynarodowe konferencje. Będą przygotowywane poradniki (tradycyjne i internetowe). Na stronach internetowych UOKiK powstanie nowa witryna, która umożliwi szybkie znalezienie instytucji świadczącej pomoc konsumentom w pobliżu miejsca ich zamieszkania. Kampanie edukacyjne skierowane będą do dzieci i młodzieży oraz osób starszych.

W dokumencie omówiono również działania zmierzające do rozwoju przyjaznego środowiska legislacyjnego w obszarze ochrony konsumentów oraz działania podejmowane na forum międzynarodowym.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ tlom/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)