Trwa ładowanie...
08-05-2012 08:34

Obrona wsparcia

Przegrana Sarkozego, ale chyba przede wszystkim wynik wyborów parlamentarnych w Grecji, to główny czynnik, który zdeterminował nastroje w porannej fazie poniedziałkowego handlu. Trzeba jednak przyznać, że już w trakcie poprzednich sesji przewaga podaży stopniowo rosła.

Obrona wsparciaŹródło: DM BZ WBK
d4b14pw
d4b14pw

Przegrana Sarkozego, ale chyba przede wszystkim wynik wyborów parlamentarnych w Grecji, to główny czynnik, który zdeterminował nastroje w porannej fazie poniedziałkowego handlu. Trzeba jednak przyznać, że już w trakcie poprzednich sesji przewaga podaży stopniowo rosła.

Było to o tyle niepokojące, iż wcześniej bykom nie udało się sforsować ważnej zapory podażowej: 2251 – 2255 pkt. na WIG-u 20 zbudowanej na bazie zniesienia 38.2%. W swoich opracowaniach zaznaczałem, że dopiero w przypadku przełamania tej strefy moglibyśmy mówić o przynajmniej wstępnym sygnale zmiany krótkoterminowego trendu rynkowego na GPW.
W wyniku porannego wzrostu presji podażowej otwarcie FW20M12 wypadło wczoraj aż 34 punkty poniżej piątkowej ceny odniesienia. Już na samym wstępie sesji doszło zatem do konfrontacji w przedziale wsparcia: 2167 – 2170 pkt. Wymieniony zakres odegrał jak pamiętamy istotną rolę w końcówce kwietnia, kiedy to silny impuls podażowy właśnie we wskazanym rejonie cenowym wytracił swój impet.

Wczoraj było podobnie. Obóz byków po raz kolejny bowiem przystąpił tutaj do inicjowania działań obronnych, które sprawiły, że kontrakty zaczęły w szybkim tempie oddalać się od wsparcia Fibonacciego, przybliżając jednocześnie do lokalnej zapory podażowej: 2198 – 2201 pkt. W swoim pierwszym opracowaniu online raczej sceptycznie odnosiłem się do możliwości jej przełamania. Okazało się jednak, że obóz kupujących zdołał przedrzeć się ponad wskazany zakres, co automatycznie zwiększało szansę na przedłużenie się tej inicjatywy. Jedyne co mogło niepokoić, to indeks WIG20, który bezskutecznie zmagał się z lokalną barierą podażową Fibonacciego: 2205 – 2208 pkt. zbudowaną na bazie dwóch zniesień wewnętrznych: 38.2% i 61.8%.

Końcówka sesji ułożyła się jednak po myśli popytu. W efekcie na wykresie doszło do ukształtowania się długiego białego korpusu sygnalizującego wzrost presji popytowej na rynku terminowym. Co istotne zatem bykom po raz kolejny udało się wybronić strefę wsparcia Fibonacciego: 2167 – 2170 pkt.

Wykres indeksu WIG20
Źródło: Wykres indeksu WIG20

W moim odczuciu jednak nawet taka podwójna obrona zapory popytowej nie świadczy jeszczeo zmianie tendencji rynkowej na FW20M12. Z załączonego wykresu wynika, że ważną rolę odgrywa tutaj czerwona median line. Wydaje się, że właśnie zanegowanie linii górnej wraz ze znaną nam już zaporą podażową: 2241 – 2245 pkt. świadczyłoby o stopniowym utrwalaniu się tendencji wzrostowej na kontraktach. Warto nadmienić, że w takim przypadku doszłoby także do przełamania linii szyi formacji podwójnego dna, co wśród zwolenników klasycznego podejścia wywołałoby zapewne spory entuzjazm.
Wcześniej zwróciłbym jednak również uwagę na lokalną zaporę podażową Fibonacciego: 2218 – 2220 pkt. zbudowaną na bazie zniesienia 61.8%. Uważam, że już we wskazanym rejonie należy oczekiwać wzrostu presji podażowej. Wstępnie można zatem przyjąć założenie, iż następstwem zanegowania w/w zakresu powinien być ponowny test kluczowej bariery cenowej: 2241 – 2245 pkt.

d4b14pw

Aktualnym wsparciem nadal pozostaje przedział cenowy: 2167 – 2170 pkt. Nieco niżej przebiega natomiast median line wraz ze zniesieniem 88.6%. Jest to również istotna zapora popytowa (w swoim wczorajszym komentarzu sugerowałem, że właśnie w tym rejonie popyt uaktywni się i w konsekwencji zdoła przeciwstawić się presji kreowanej przez sprzedających).

Podsumowując, nadal w moim odczuciu przewagę techniczną posiada w tej chwili podaż. Pozytywnie należy jednak odnieść się do wczorajszej obrony strefy wsparcia: 2167 – 2170 pkt. Uważam, że pojawiłaby się realna szansa powrotu kontraktów w okolice kluczowej zapory podażowej: 2241 – 2245 pkt., gdyby kupującym udało się sforsować lokalną strefę oporu: 2218 – 2220 pkt. Niejednoznaczny przebieg sesji za oceanem wraz z porannymi, raczej negatywnymi nastrojami na rynkach (perspektywa kolejnych wyborów w Grecji) może jednak spowolnić marsz byków w kierunku strefy oporu: 2241 – 2245 pkt.

Opracowanie:
Paweł Danielewicz
analityk techniczny
DM BZ WBK

Najbliższa aktualizacja Analizy Futures na WIG20 już o godzinie 9:30. Zapraszamy do korzystania z naszych Analiz Futures na WIG20 Intraday

d4b14pw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b14pw