Trwa ładowanie...

Obrońcy na żądanie mogą pogrążyć budżet

Na bezpłatną pomoc prawną, przysługującą każdemu oskarżonemu, bez względu na stan majątkowy, zarezerwowano 200 mln zł. To może nie wystarczyć.

Share
Obrońcy na żądanie mogą pogrążyć budżet
Źródło: WP.PL, Fot: Pixabay/Domena publiczna
dfxk2on

Od samego początku wiedzieliśmy, że tak będzie - mówi dla "Rzeczpospolitej". Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Jak wskazuje, na tym polega "logika" wprowadzonego systemu. Jeśli skazany może coś dostać, by poprawić swoją sytuację procesową, i to za darmo, to naturalne, że z tego skorzysta - mówi.

dfxk2on

Zdaniem szefa NRA, gdyby ustawodawca nie był tak oderwany od rzeczywistości, to brałby to pod uwagę przy pisaniu przepisu.

Podsądnych nie odstrasza nawet to, że po ewentualnej przegranej przyjdzie im zwracać pieniądze za pomoc. Niektórzy wręcz kalkulują - pytają sąd, ile ich to może w przyszłości kosztować.

Prok. Jacek Skała zauważa, że w większości przypadków będą to kwoty niemożliwe do wyegzekwowania. Przestępcy to często osoby niezatrudnione, zapłacą więc wszyscy podatnicy - mówi.

Obowiązująca od lipca nowela kodeksu postępowania karnego ustala limit wydatków budżetowych na koszty pomocy prawnej z urzędu na maksymalnie 200 mln zł rocznie.

To kalkulacja wzięta z sufitu - ocenia prok. Mateusz Wolny.

Zobacz także: Wszystkie sądy w kraju wkrótce z takimi samymi stronami internetowymi

dfxk2on

Podziel się opinią

Share
dfxk2on
dfxk2on