Ochojska: Pracownik humanitarny powinien być na liście zawodów

Pracownik humanitarny powinien być na liście zawodów w Polsce - Tak uważa szefowa PAH. W przypadającym dziś Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej Janina Ochojska zaznacza, że obecnie w Polsce taka praca jest wykonywana bez odpowiednich regulacji, choć na uczelniach pojawił się kierunek kształcenia "Pomoc humanitarna"

Ochojska: Pracownik humanitarny powinien być na liście zawodów
Źródło zdjęć: © PAP/Tomasz Gzell

19.08.2013 | aktual.: 19.08.2013 08:38

Janina Ochojska zaznacza, że w popularyzacji profesjonalnej pomocy humanitarnej nieocenione są też portale zajmujące się sprawami zatrudnienia, publikujące informacje o tym zawodzie. "To jest poważny zawód, wymagający ciągłości zatrudnienia, ponieważ cykl misji humanitarnych trwa 1,5 - 2 lata . W tym czasie trzeba wdrożyć się do swoich zadań, nieraz w trudnych warunkach, poprowadzić konkretny projekt a potem przekazać zadania następcy.

Szefowa PAH zaznacza, że profesjonalne udzielanie pomocy humanitarnej wymaga dobrego przygotowania i nie jest łatwo znaleźć osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Muszą to być ludzie z pozytywną motywacją. Jak dodaje Janina Ochojska pracownicy humanitarni łączą w sobie empatię, umiejętność porozumiewania się z ludźmi z różnych kultur oraz zdolności organizacyjne i wytrwałość. W Polsce do profesjonalnej pomocy humanitarnej przygotowują studia prowadzone przez Uniwersytet Warszawski i Collegium Civitas.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)