Trwa ładowanie...
zarobki po studiach

Oczekiwania finansowe studentów – daleko od rzeczywistości

Przeciętne oczekiwane wynagrodzenie polskiego studenta wynosi ponad 1 tys. dol. netto miesięcznie – wynika z raportu „Global Salary Expectations 2014”, opublikowanego przez portal universumglobal.com.

Share
Oczekiwania finansowe studentów – daleko od rzeczywistości
Źródło: fotolia.pl
d48qqys

Przeciętne oczekiwane wynagrodzenie polskiego studenta wynosi ponad 1 tys. dol. netto miesięcznie – wynika z raportu „Global Salary Expectations 2014”, opublikowanego przez portal universumglobal.com. W Polce wyraźnie widać różnice w oczekiwaniach płacowych studentów zaocznych i dziennych. Studiujący zaocznie zwykle łączą pracę zawodową z nauką, mają już doświadczenie na rynku pracy. W związku z tym potrafią bardziej realistycznie wycenić swoje umiejętności.

W Polsce studenci spodziewają się zarabiać ponad 1 tys. dol. (3 303 zł) na rękę, podczas gdy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w czasie badania - wg Głównego Urzędu Statystycznego - wynosiło 3 650 zł brutto (około 2 628 zł netto). Różnica wynosi aż 675 zł. Pamiętajmy, że w ankiecie pytano o oczekiwane zarobki w pierwszej pracy. Tymczasem, zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń, mediana wynagrodzeń netto w pierwszej pracy wynosi 2 296 zł.

- Okazuje się, że świadomość dotycząca realiów rynku pracy jest wyższa u studentów zaocznych niż u dziennych – przekonuje Agnieszka Ciereszko, pedagog, doradca zawodowy, właścicielka firmy doradczej oraz wykładowca na uczelni.

d48qqys

Około 70 proc. z nich łączy pracę zawodową i naukę. Ich odpowiedź na pytanie o oczekiwane zarobki w pierwszej pracy często zależy od kierunku studiów. Osoby kształcące się na kierunkach humanistycznych chciałyby zarabiać około 2,5 tys. zł na rękę. Studiujący kierunki ścisłe mają nieco wyższe oczekiwania – 3 tys. zł i więcej - mówi Ciereszko.

Z kolei studenci dzienni, nie mając nigdy styczności z rynkiem pracy, oczekują znacznie wyższych zarobków w swojej pierwszej pracy.

- Przeciętne oczekiwania finansowe studentów dziennych, studiujących kierunki humanistyczne, to 3 – 4 tys. zł netto. Jeszcze większe oczekiwania płacowe występują wśród studentów kierunków ścisłych – 4 tys. zł netto i więcej - dodaje ekspertka. - Zawyżone oczekiwania finansowe wynikają z z ograniczonego dostępu do praktyk i stażów. Można zaobserwować ciekawą zależność: im wyższa średnia ocen na studiach oraz mniejsza liczba praktyk lub wolontariatów, tym wyższe oczekiwania finansowe – komentuje Agnieszka Ciereszko.

Andrzej Kuczara
Sedlak & Sedlak

d48qqys

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

d48qqys

Podziel się opinią

Share
d48qqys
d48qqys