Od 1 kwietnia będziemy nieco więcej płacić za gaz

Od 1 kwietnia wzrosną rachunki za gaz - dla klientów indywidualnych średnio nie więcej niż jeden procent.

Od 1 kwietnia będziemy nieco więcej płacić za gaz
Magnascan/Pixabay.com/CCO

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, która będzie obowiązywała do 30 czerwca tego roku. Przyczyną zmian są ceny na rynku ropy i surowców.

"Zmiana taryfy PGNiG OD, zatwierdzona do 31 grudnia 2017 r., oznacza wzrost cen paliw gazowych o 1,6 proc. Z uwagi na to, że zmianie nie ulegają ani stawki opłat abonamentowych, ani stawki opłat transportowych podwyżki średnich płatności są niższe" - napisano w komunikacie.

I tak na przykład wzrost średnich płatności w grupie W-1 (roczny pobór nie wyższy niż 3 350 kWh) wynosi 0,7 proc., zaś w grupach W-2 i W-3 - jeden procent. Rachunki dla największych klientów, czyli takich, którzy zużywają powyżej 25 mln m3 gazu, wzrosną o 8 procent.

URE wyjaśnia, że powodem wzrostu cen gazu jest utrzymujący się od połowy ubiegłego roku wzrost cen ropy naftowej i surowców ropopochodnych na świecie.

URE niedługo nie będzie mógł już wpływać na ceny gazu. Najpierw tylko w przypadku firm, ale docelowo będzie to dotyczyło również gospodarstw domowych.

Nadchodzą inne ważne zmiany

Na przełomie listopada i grudnia 2016 roku Sejm i Senat przyjęły ustawę uwalniającą rynek gazu w Polsce.

Najpierw uwolnione będą ceny dla przedsiębiorstw obrotu w zakresie sprzedaży na rynku hurtowym, w tzw. punkcie wirtualnym (np. giełdzie towarowej), sprężonym gazem ziemnym CNG i skroplonym gazem ziemnym LNG i w trybie przetargów, aukcji i zamówień publicznych.

Od października 2017 r. uwolnione mają być ceny dla pozostałych odbiorców poza odbiorcami w gospodarstwach domowych. Ceny gazu dla tych odbiorców zostaną uwolnione dopiero od 1 stycznia 2024. Ten odległy termin związany jest - przekonywał wiceszef resortu energii Michał Kurtyka - z tym, by dać im czas na stopniowe przystosowanie się do rynku i nauczyć przysługujących im praw. Więcej czytaj tutaj.

urerachunkiwzrost opłat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (49)