Trwa ładowanie...
d210nbb

Od 1 sierpnia dostęp do telewizji cyfrowej dostanie 87 proc. Polaków

Od 1 sierpnia 87 proc. Polaków będzie miało dostęp do programów nadawanych na drugim multipleksie cyfrowym - TVN, TVN7, Polsatu, Polsatu Sport News, TV4, TV6 i TV Puls. Obecnie sygnał dociera do 46 proc populacji - poinformował PAP dyrektor w TP EmiTel Piotr Siemieniec.
Share
Od 1 sierpnia dostęp do telewizji cyfrowej dostanie 87 proc. Polaków
Źródło: Jupiterimages
d210nbb

Spółka TP EmiTel jest operatorem technicznym tego multipleksu. Do programów nadawanych obecnie ma dołączyć jeszcze TV Puls2.

- Od początku sierpnia sygnał będzie dostępny dla 87 proc. Polaków, dzięki uruchomieniu 22 nowych nadajników. Testowo działa już 17, a pięć kolejnych zostanie włączonych w najbliższych kilku dniach. Po 1 sierpnia będziemy mieli łącznie 40 nadajników w Polsce, nadających programy na drugim multipleksie - powiedział Siemieniec. Dodał, że uruchomione w trybie testowym stacje nadawcze pracują prawidłowo.

Od 1 sierpnia programy naziemnej telewizji cyfrowej, dzięki włączeniu nowych nadajników, będzie można oglądać w Białymstoku, Bydgoszczy, Dęblinie, Elblągu, Katowicach, Kielcach, Kłodzku, Koninie, Koszalinie, Krakowie, Lęborku, Lublinie, Opolu, Przemyślu, Przysusze, Rabce, Suwałkach, Szczawnicy, Tarnowie, Wrocławiu, Zakopanem, Zamościu i okolicach tych miejscowości.

d210nbb

We wrześniu 2010 roku podpisano umowę, w której nadawcy prywatni (Polsat, TVN, TV4, TV Puls) przekazali prawo nadawania sygnału drugiego multipleksu EmiTelowi.

Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

Drugi, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. KRRiT przyznała także koncesje dla każdego z nadawców na dodatkowy kanał na tym multipleksie - TVN7 (TVN), Puls2 (TV Puls), TV6 (TV4) i Polsat Sport News (Polsat).

Do 31 grudnia 2011 r. emisja zostanie uruchomiona także w Gnieźnie, Gorlicach, Leżajsku, Łodzi, Ostrołęce, Solinie o okolicach tych miejscowości. Zasięgiem telewizji cyfrowej zostanie objęte wtedy 94 proc. populacji Polski. Do 31 grudnia 2013 r. programy drugiego multipleksu będzie mogło odbierać 97 proc. Polaków.

d210nbb

- Zasięg docelowo to ok. 97 proc. populacji Polski. Nadawcy mogą w ramach umowy zwrócić się do operatora o zwiększenie pokrycia, ale należy pamiętać, że wzrost o każdy procent zbliżający do 100 proc. oznacza znaczące nakłady inwestycyjne w infrastrukturę. Dotyczy to głównie terenów górzystych, gdzie dotarcie do słabo zaludnionych obszarów wymaga budowy kosztownej infrastruktury. Decyzja w tej materii należy do nadawców - jaki poziom pokrycia sygnałem jest dla nich wystarczający z punktu widzenia realizacji ich celów komercyjnych - powiedział Siemieniec.

Pierwszy multipleks jest jedynym, który jak dotąd nie został uruchomiony. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami rządu i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, znajdą się na nim programy telewizji publicznej: TVP1, TVP2 i TVP Info. Przez wiele miesięcy przedstawiciele rządu, KRRiT i Urzędu Komunikacji Elektronicznej dyskutowali na temat zagospodarowania pozostałych miejsc. Ostatecznie KRRiT zdecydowała o konkursie. Obok TVP będą na nim programy: Eska TV, ATM Rozrywka TV, U-TV i Polo TV.

Trzeci multipleks, z programami TVP: TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony w październiku 2010 r. w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Nie będzie on mógł objąć zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowych m in. TVP, które mogą nastąpić po uruchomieniu pierwszego multipleksu.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach, np. panoramicznym.

Dzięki telewizji cyfrowej mogą rozwinąć się też usługi dodatkowe, np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line). Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi odbiór większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych.

d210nbb

Podziel się opinią

Share
d210nbb
d210nbb