Trwa ładowanie...

Od początku grudnia zachorowało milion Polaków. Tyle e-zwolnień wystawili lekarze

Zamiast zapowiadanej e-apokalipsy, system daje ZUS i resortowi powody do chwalenia się. W ciągu 12 dni od zlikwidowania możliwości wystawiania tradycyjnych papierowych L4, lekarze wystawili Polakom milion elektronicznych zwolnień lekarskich.

Od początku grudnia zachorowało milion Polaków. Tyle e-zwolnień wystawili lekarzeŹródło: East News
d91lye9
d91lye9

Wprowadzenie rewolucyjnej zmiany do gabinetów lekarskich, która zakłada możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego jedynie drogą elektroniczną, zajęło rządzącym kilka lat. Termin przesuwano nawet w tym roku. Ostatecznie mimo protestów lekarzy 1 grudnia do lamusa odeszły bloczki z charakterystycznymi zielonymi drukami zwolnień L4.

Problemy były dwa – do początku grudnia elektroniczne zwolnienia wystawiało jedynie 30 proc. lekarzy, a w dodatku nie we wszystkich gabinetach zainstalowane były komputery z dostępem do internetu. W dodatku pierwszego dnia działania nowego systemu doszło do spowolnienia pracy systemu obsługiwanego przez ZUS.

Niemal 2 tygodnie po wprowadzeniu nowej metody wystawiania L4, problem wydaje się być za nami. Lekarze wydali ich bowiem milion, o czym na Twitterze poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Elektroniczne zwolnienia mają nie tylko ułatwić życie pracownikom i pracodawcom, ale także ułatwić wyłapywanie symulantów i oszustów, którzy wykorzystywali L4 jako sposób na dodatkowe wakacje czy wykonywanie pracy u innego pracodawcy.

Zobacz też, jak prezes ZUS argumentowała za systemem elektronicznym:

Tradycyjne zwolnienia nie umożliwiały kontrolowania takich osób od pierwszego dnia „choroby”. System elektroniczny na to pozwala, a skala problemu może być gigantyczna. Z informacji ZUS wynika bowiem, że w 2017 r. Polacy na L4 spędzili łącznie 229 mln dni, czyli o 35 mln dni więcej niż jeszcze pięć lat temu. Koszty dla firm i ZUS to w minionym roku ponad 17 mld zł, z czego 6,5 mld zł po stronie pracodawców.

d91lye9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d91lye9