Od zarobków z agroturystyki nie trzeba płacić podatku
Agroturystyka to coraz popularniejszy sposób spędzania wakacji, co daje osobom zamieszkałych na terenach wiejskich szansę na rozwinięcie dochodowego biznesu. Tym bardziej że po spełnieniu niewygórowanych warunków nie muszą płacić podatku.
Ustawy podatkowe nie definiują pojęcia agroturystyka. Powszechnie przyjmuje się, że chodzi o małe rodzinne przedsiębiorstwo, świadczące usługi turystyczne dla niewielkiej liczby turystów, pozwalające wykorzystać posiadane zasoby gospodarstwa i prowadzonej w nim produkcji rolniczej, dzięki czemu rolnik uzyskuje dodatkowe dochody. W efekcie trudno zaklasyfikować agroturystykę jako działalność stricte rolniczą, co powoduje, że dochody z działalności agroturystycznej podlegają regulacjom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To z kolei oznacza, że prowadzący działalność agroturystyczną mają szansę uniknąć opodatkowania zarobków z tego tytułu. Dlaczego?
Nie więcej niż 5 pokoi
Otóż art. 21 ust. 1 pkt. 43 ustawy o PIT wskazuje jednoznacznie, że wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z wynajmu pokoi gościnnych osobom przebywającym na wypoczynku, jeśli pokoje te znajdują się w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym. Podatku nie trzeba płacić także od dochodów uzyskanych z tytułu wyżywienia tych osób. Wynajmowanych pokoi nie może być jednak więcej niż pięć (aby skorzystać z preferencji podatkowej, wszystkie te warunki muszą być spełnione łącznie). Stanowisko to zostało potwierdzone w wielu interpretacjach podatkowych, między innymi w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie dnia 5 marca 2012 roku, sygn. akt IPPB1/415-1108/11-2/KS.
Dodatkowe atrakcje nie podlegają zwolnieniu
Należy jednak pamiętać, że zwolnienie obejmuje tylko i wyłącznie przychody uzyskane w związku ze świadczeniem turystom usług noclegowych oraz gastronomicznych. Oznacza to, że przychody uzyskane w związku ze wszystkimi dodatkowymi atrakcjami, które nie zostały wliczone w cenę noclegu – jak na przykład jazda konna czy organizowane zimą kuligi – nie podlegają zwolnieniu przewidzianemu dla agroturystyki, w związku z czym wymagają odprowadzenia stosownej kwoty podatku. Przychody z dodatkowych atrakcji mogą być opodatkowane według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem. Wybór formy opodatkowania zależy od preferencji podatnika.
Wynajem pokoi w ramach prowadzonego gospodarstwa niekiedy podlega zgłoszeniu
Dochody objęte przedmiotowym zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych nie muszą być wykazywane w zeznaniu podatkowym. Ponadto wynajmu pokoi, jak również świadczonych usług gastronomicznych, podatnik nie musi nigdzie zgłaszać.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy nie są spełnione warunki pozwalające na skorzystanie ze wspomnianego zwolnienia podatkowego. Jeżeli podatnik wynajmuje większą liczbę pokoi, nie oferując przy tym wyżywienia, dochody uzyskane z tego tytułu są traktowane jako najem prywatny, opodatkowany na zasadach ogólnych lub ryczałtem, który należy zgłosić do urzędu skarbowego. Jeśli wynajmowi pokoi towarzyszyć będzie również świadczenie usług gastronomicznych, działalność ta zyskuje status działalności gospodarczej, podlegającej przepisom ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zgodnie z którą podatnik zobligowany jest do rejestracji działalności.
Elżbieta Węcławik, Tax Care
Iwona Cackowska, księgowa Tax Care