Trwa ładowanie...

Odbicie w górę cen ropy naftowej i miedzi

Na początku tygodnia na rynkach towarowych przeważał kolor czerwony. Spadały ceny większości
metali i towarów rolnych. Jednak surowce energetyczne kontynuowały dynamiczną zwyżkę,
rozpoczętą w piątek. To wystarczyło, aby indeks CRB wczoraj zanotował wzrost o 0,73% do poziomu
220,44 pkt.

Share
Odbicie w górę cen ropy naftowej i miedziŹródło: Fotolia
d1756vf

Na początku tygodnia na rynkach towarowych przeważał kolor czerwony. Spadały ceny większości metali i towarów rolnych. Jednak surowce energetyczne kontynuowały dynamiczną zwyżkę, rozpoczętą w piątek. To wystarczyło, aby indeks CRB wczoraj zanotował wzrost o 0,73% do poziomu 220,44 pkt.

Ropa: ciąg dalszy dynamicznej korekty

Z pewnością najwięcej uwagi inwestorów przyciąga teraz sytuacja na rynku ropy naftowej. Jednak tym razem nie chodzi o schodzenie na kolejne cenowe minima, a o wyraźne odbicie w górę, które obserwujemy już od piątku. Wczoraj notowania amerykańskiej ropy wzrosły o 4,4%, a cena ropy Brent zwyżkowała nawet mocniej.

Dynamicznie odbicie notowań ropy naftowej w górę rozpoczęło się po informacjach o znaczącym spadku liczby punktów wydobycia tego surowca w USA. Raport na ten temat skłonił część inwestorów do zamykania krótkich pozycji na rynku ropy naftowej, czyli do tzw. short covering. I to właśnie kwestie techniczne, nie zaś fundamentalne, są przyczyną ostatnich wzrostów cen ropy naftowej.

d1756vf

Przedstawiciele krajów OPEC nadal utrzymują, że ceny ropy naftowej pozostaną na niskich poziomach jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy. Zaznaczają oni, że w pierwszym kwartale popyt na ropę naftową pozostanie wątły. Mają temu sprzyjać planowane prace konserwacyjne w wielu rafineriach w różnych częściach świata. Część przedstawicieli OPEC sugeruje wręcz, że notowania ropy w I połowie tego roku mogą zejść nawet poniżej 40 USD za baryłkę.

Póki co na rynku ropy naftowej strona popytowa pozostaje silna. Obecnie notowania ropy WTI dotarły już do okolic 51 USD za baryłkę. Jest to najbliższy poziom oporu – jego pokonanie otworzyłoby drogę do rejonu 54-56 USD za baryłkę. Wciąż jednak ruch ten należy traktować jedynie jako krótkoterminową korektę.

[ Wykres 1. Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne.

]( http://finanse.wp.pl/feedstockId,GO_OILUS_I,notowania-surowce-podsumowanie.html )

d1756vf

[ Wykres 2. Notowania miedzi w USA – dane dzienne.

]( http://finanse.wp.pl/feedstockId,GO_COPPER,notowania-surowce-podsumowanie.html )

Wyraźna zwyżka cen miedzi

O korekcie można mówić także w przypadku notowań miedzi. Cena tego metalu w minionym tygodniu po raz kolejny dotarła do tegorocznego minimum – i po raz kolejny poziom wsparcia w okolicach 2,42 USD za funt okazał się skuteczny.

Również na rynku miedzi ostatnie odbicie w górę można uznać za kwestię techniczną, nie zaś za ruch podparty fundamentami rynkowymi. Te ostatnie wciąż są bowiem dla miedzi niekorzystne. Indeks PMI dla przemysłu Chin pozostał w styczniu poniżej poziomu 50 pkt., a wczorajsze dane z USA (odczyt indeksu ISM dla przemysłu oraz wydatki na inwestycje budowlane) okazały się gorsze od oczekiwań.

d1756vf

Warto wspomnieć, że odbiciu w górę cen miedzi sprzyja analogiczny ruch cen ropy naftowej, który zwiększa apetyt inwestorów na ryzyko, a tym samym – przyczynia się do większego zainteresowania rynkami surowcowymi.

Dorota Sierakowska
Analityk
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

d1756vf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1756vf
d1756vf