Trwa ładowanie...

Oddali mieszkania w zamian za rentę. Oto ile dostają miesięcznie

Coraz więcej polskich seniorów decyduje się na oddanie swojego mieszkania funduszom hipotecznym w zamian za wypłatę comiesięcznej renty. W rękach takich podmiotów znajdują się nieruchomości o wartości ponad 150 mln zł. Średnia wysokość wypłat nie należy jednak do najwyższych.

Oddali mieszkania w zamian za rentę. Oto ile dostają miesięcznieOddali mieszkania w zamian za rentę. Oto ile dostają miesięcznieŹródło: Adobe Stock, fot: SerQ
d1fbnbh
d1fbnbh

Mechanizm tzw. odwróconej hipoteki jest bardzo prosty. Osoba, która posiada mieszkanie, przenosi prawa do nieruchomości na prywatną firmę, a ta zobowiązuje się do wypłaty renty do końca życia seniora.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedyś "Made in Germany" to był synonim kiepskiej jakości - Krzysztof Domarecki w Biznes Klasie

Choć odwrócona hipoteka jest obecna w Polsce od lat, wciąż nie doczekała się regulacji prawnych - wskazuje serwis bankier.pl. Zawierane umowy bazują na przepisach ustawy o księgach wieczystych, kodeksie postępowania cywilnego i kodeksie cywilnym. Branża ustaliła także zestaw dobrych praktyk.

d1fbnbh

Kto korzysta z odwróconej hipoteki

Z raportu przygotowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że z usługi najczęściej korzystają osoby w wieku 75-80 lat. ZFP podaje, że między 2010 r. a 2023 r. fundusze wypłaciły w ramach odwróconej hipoteki 34 mln zł. Niespełna 5 mln zł z tej puli przypadło na rok ubiegły.

Średnia wartość nieruchomości oddawana funduszom wyniosła 411,6 tys. zł. Przeciętny metraż mieszkań przekazywanych w zamian za rentę to natomiast 51,7 metrów kwadratowych. Najwięcej mieszkańców, którzy zdecydowali się skorzystać z odwróconej hipoteki, znajdziemy w województwie mazowieckim.

Wysokość wypłat nie powala jednak na kolana. W 2023 r. seniorzy otrzymywali przeciętnie 1033 zł miesięcznie. Raport wskazuje, że ta kwota to 38,6 proc. dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem w 2023 roku. Ilość pieniędzy, jakie fundusz jest skłonny wypłacać miesięcznie emerytowi, jest jednak kwestią indywidualną. Wpływ na wysokość przelewu ma m.in. wiek i płeć seniora, a także wartość jego mieszkania. Wypłaty są waloryzowane co roku o wskaźnik inflacji konsumenckiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1fbnbh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fbnbh