Trwa ładowanie...
d15u9sv

Odreagowanie po "czarnym piątku"

Ostatnia sesja na Wall Street przyniosła nadzieje inwestorom na uspokojenie sytuacji na międzynarodowym rynku finansowym. Po dramatycznych piątkowych sesjach w Japonii oraz w Europie, w czasie których indeksy traciły ponad 5-8%, 1,5-procentowe spadki za Oceanem zostały przyjęte z dużą ulgą.
Share
d15u9sv

Emocje nieco opadły w oczekiwaniu na rezultaty weekendowego spotkania przywódców państw strefy euro oraz szczytu G-7 – inwestorzy mieli bowiem nadzieje na stworzenie globalnego, międzynarodowego planu pomocy dla systemu finansowego.

Spotkanie krajów G-7 zaowocowało głównie deklaracjami o możliwości podjęcia skoordynowanych działań oraz użycia wszelkich środków celem wspierania instytucji finansowych o dużym znaczeniu dla systemu i przeciwdziałania ich upadkowi. Bardziej konkretne rezultaty osiągnięto w czasie spotkania przywódców Eurolandu. Zapowiedziano stworzenie planu interwencji w europejskim sektorze bankowym, które obejmowałoby między innymi gwarancje rządowe dla nowo emitowanych obligacji o tenorze do pięciu. Rządy otrzymają również prawo do przejmowania części udziałów w bankach oraz dokapitalizowywania instytucji zagrożonych w wyniku kryzysu finansowego. Pierwsze konkretne kwoty, jakie poszczególne kraje zamierzają przeznaczyć na pomoc sektorowi finansowemu powinniśmy poznać już dziś.

Deklaracje te wspierają już od rana indeksy europejskie – praktycznie wszystkie otworzyły się na plusach – przed 10.00 niemiecki DAX zyskiwał ponad 4%, a francuski CAC 40 był na 6,5-procentowym plusie. Nadzieje na skoordynowany plan pomocy w strefie Euro wspierały również giełdy Europy Środkowo – Wschodniej, w tym polską GPW. Dziś rano WIG 20 kształtował się na poziomie o 2,5% wyższym od piątkowego zamknięcia. Indeksowi polskich blue chipów pomogła również wiadomość o spotkaniu Komitetu Stabilności Finansowej z prezesami dziesięciu największych banków w Polsce, jakie zaplanowano na godzinę 13.00 oraz o stworzeniu planu wsparcia dla polskiego sektora finansowego.

Joanna Pluta
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d15u9sv

Podziel się opinią

Share
d15u9sv
d15u9sv