Trwa ładowanie...
d49w88h
euro
16-01-2009 11:45

Odreagowanie w reakcji na interwencje

Zapowiadane plany utworzenia przez rząd amerykański tzw. "złego banku" oraz kolejna pomoc dla Bank of America wpływają pozytywnie na rynki. Indeksy utrzymały kluczowe wsparcia - S&P500 zdecydowanie obronił zniesienie 61,8% przy 816.

d49w88h
d49w88h

Od rana indeksy odrabiają straty, ale kluczowa będzie końcówka sesji amerykańskiej. Przed weekendem inwestorzy mogą chcieć pokrywać krótkie pozycje. Z drugiej strony zbliża się najbardziej intensywny okres pod względem publikacji wyników kwartalnych, co wprowadzi kolejny element niepewności na rynkach. Niepewność będzie ograniczać chęć do kupowania akcji. Zyski spółek mogą okazać się gorsze od oczekiwań, a prognozy będą obarczone sporym ryzykiem.

Negatywnie na nadchodzące wiadomości zareagował dolar oraz obligacje amerykańskie, ale skala reakcji jest do tej pory dość ograniczona. Koszt utworzenia instytucji "złego banku", który wykupiłby toksyczne aktywa od obciążonych nimi banków jest trudny do oszacowania, ale mówi się o kwotach przekraczających bilion dolarów. Od początku kryzysu władze amerykańskie coraz bardziej angażują się w walkę z kryzysem, a łączny "rachunek" z tego tytułu rośnie w tempie ekspresowym. Rynek wydaje się od dłuższego czasu ignorować ten aspekt, chociaż coraz częściej słychać o "bańce" na amerykańskich obligacjach. Przy tak niskich rentownościach korzyści z trzymania amerykańskiego długu nie rekompensują ponoszonego ryzyka.

W dniu dzisiejszym najistotniejszą publikacją będą dane o inflacji CPI z USA oraz o napływie kapitałów długoterminowych. Publikowane będą również dane o produkcji przemysłowej z USA oraz indeks nastroju Michigan. Dane mogą wpłynąć na sentyment na giełdach.

EURPLN

Wczorajsze przebicie strefy oporu 4,18-4,20 okazało się w krótkim terminie pułapką. Odwrócenie tendencji spadkowej na giełdach wpływa pozytywnie na sentyment do złotego. Skala aprecjacji polskiej waluty będzie prawdopodobnie niewielka zgodnie z powiedzeniem "jedna jaskółka wiosny nie czyni". Pierwszym poziomem wsparcia będzie strefa 4,08-4,10. W przyszłym tygodniu zachowanie złotego będzie uzależnione głównie od tego jak będą zachowywać się światowe giełdy.

d49w88h

EURUSD

Kolejny dzień z rzędu eurodolar utrzymuje się w pobliżu przebitego wsparcia przy 1,33 i powyżej 61,8% projekcji fibonacciego. Przebicie powyżej 1,33 przed uaktywnieniem się amerykańskich inwestorów, jeśli nastąpi, to będzie najprawdopodobniej fałszywe. Ewentualna kontynuacja trendu wzrostowego we wczesnych godzinach popołudniowych i brak większej korekty będzie sygnałem kupna. W innym przypadku można spodziewać się podobnego scenariusza jak w ostatnich dniach - powrotu poniżej 1,32. Publikacja danych makro może zwiększyć wahania w godzinach 14:00-15:30.

GBPUSD

Funtdolar kolejny raz wybronił wsparcie przy 1,44, co powinno przedłużyć konsolidację na tej parze. Struktura korekty bocznej trwającej od listopada zaczyna przypominać klasyczne A-B-C (z sekwencją fal 3-3-5). Fale A i B już się dopełniły, a C byłaby falą wzrostową z celem powyżej 1,60. Taka interpretacja przestanie być aktualna w przypadku przebicia ostatniego dołka przy 1,44. Sygnałem potwierdzającym będzie wybicie do strefy 1,52-1,54. Impuls wzrostowy powinien być bardzo dynamiczny, a korekty raczej płytkie.

USDJPY

Poprawa nastrojów na giełdach w reakcji na kolejną interwencję rządową w USA (pomoc dla BoA) osłabiła jena w stosunku do większości walut. USDJPY utrzymał wsparcie wynikające z 76,4% zniesienia fibo. Najbliższym oporem przy którym można próbować zajmować krótkie pozycje będzie 90,80 przy 38,2% zniesieniu fibo ostatniej fali spadkowej. Dalsze zachowanie jena będzie w dużym stopniu zdeterminowane ogólnym poziomem awersji do ryzyka na rynkach.

IDMSA.PL

d49w88h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49w88h