Trwa ładowanie...

Odszkodowania wojenne. Niemiecka gazeta twierdzi, że Morawiecki się myli

Historycy wyliczyli, że Polska dostała ok. 1,6 mld euro, czyli 1/6 niemieckich wypłat dla zagranicznych ofiar Hitlera. Premier Mateusz Morawiecki mówił o jednym proc. - pisze "Der Spiegel".

Share
Odszkodowania wojenne. Niemiecka gazeta twierdzi, że Morawiecki się myli
Źródło: Agencja Gazeta
dqdpqon

Redakcja wydawanego w Hamburgu tygodnika powołuje się w sobotę na dane zebrane przez historyków z Polski i Niemiec: Krzysztofa Ruchniewicza z Wrocławia i Constatina Goschlera z Bochum.

Tygodnik "Der Spiegel" zaznacza, że kwota 1,6 mld euro nie uwzględnia wartości byłych niemieckich terenów wschodnich, które po wojnie przyznano Polsce.

dqdpqon

Autor artykułu zwraca uwagę, że dane historyków różnią się od liczby podanej przez premiera Mateusza Morawieckiego, który w połowie lutego w wywiadzie dla Spiegla powiedział, że w ramach odszkodowań za straty w drugiej wojnie światowej Polska dostała zaledwie "jeden procent tego, co jako rekompensatę otrzymali obywatele w krajach zachodnich i Izraelu".

Zobacz też: Czy Polska powinna ubiegać się o reparacje ze strony Rosji?

Jak podkreśla redakcja, historycy Goschler i Ruchniewicz też uważają, że indywidualne odszkodowania dla Polaków w porównaniu do poniesionych strat są "niezwykle niskie”. Nie wolno jednak ich zdaniem „wypaczać faktów lub ignorować (niemieckich) świadczeń” – pisze "Der Spiegel".

Sprawę reparacji wojennych od Niemiec podniósł w lipcu prezes PiS Jarosław Kaczyński, który na lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

dqdpqon

Szef MSZ Polski Jacek Czaputowicz oświadczył podczas pierwszej wizyty w Berlinie w połowie stycznia, że sprawa reparacji nie powinna obciążać relacji między rządami Polski i Niemiec.

Jacek Lepiarz, Berlin

dqdpqon

Podziel się opinią

Share
dqdpqon
dqdpqon