Odwrócony kredyt hipoteczny dla starszych
Ministerstwo finansów pracuje nad rozwiązaniem, które da osobom starszym szansę na wyższe dochody w zamian za posiadaną przez nich nieruchomość. Resort przygotowuje założenia do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym.
Rzeczniczka ministerstwa Magdalena Kobos powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że porozumienie z bankiem, który po śmierci przejmie posiadaną nieruchomość to szansa na wyższy standard życia dla osób o niskich rentach i emeryturach.
Analityk Xelionu Łukasz Bugaj uważa, że taka możliwość będzie przydatna, jednak w Polsce mieszkania własnościowe zwykle są przekazywane młodszym członkom rodziny, więc popularność odwróconego kredytu hipotecznego może być niewielka. Ekspert wskazuje jednak, że popyt na takie usługi istnieje na przykład w Stanach Zjednoczonych, więc może się pojawić również w Polsce.
Natomiast ekonomista banku BZ WBK Piotr Bielski przypomina, że już teraz starsze osoby posiadające dom czy mieszkanie mogą korzystać ze zgromadzonych w ciągu życia pieniędzy. W tym celu wystarczy sprzedać posiadane mieszkanie i wynająć mniejsze i tańsze. Wiele osób boi się jednak takiego rozwiązania, bo nie wiedzą, jak długo będą żyły i czy pieniądze nie skończą się przed śmiercią.
W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego po śmierci właściciela mieszkania bank będzie sprzedawał nieruchomość i przejmował równowartość wypłaconej właścicielowi kwotę powiększoną o określone odsetki. Reszta pieniędzy będzie przekazywana spadkobiercom.