Trwa ładowanie...
dahy69e
japonia
18-11-2009 07:50

OECD wzywa Japonię do aktywizacji zawodowej kobiet

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wezwała w środę Japonię do podjęcia działań mających na celu zwiększenie liczby kobiet aktywnych zawodowo, aby w ten sposób poprawić produktywności kraju i rozwiązać problem kurczącej się populacji.

dahy69e
dahy69e

Kobiety w wieku od 25 do 54 lat stanowią mniej niż 40 proc. japońskiej siły roboczej, co jest "relatywnie niskim" poziomem i stawia Japonię na 24 miejscu spośród 30 krajów wysoko rozwiniętych należących do OECD - oświadczył sekretarz generalny organizacji Angel Gurria podczas konferencji w Tokio.

Według OECD 60 proc. japońskich kobiet rezygnuje z pracy po urodzeniu pierwszego dziecka, pomimo że w większości mają one wyższe wykształcenie. - To marnowanie talentów - uważa Gurria.

Zdaniem organizacji, odchodzenie z życia zawodowego młodych matek można wytłumaczyć zbyt małą liczbą żłobków, które w większości są drogie i czynne w bardzo niewygodnych godzinach oraz tym że świat japońskich przedsiębiorstw często nie pokrywa się z życiem rodzinnym.

- Co więcej wiele aktywnych zawodowo kobiet nie pracuje w pełnym wymiarze godzin. W skrócie: Japonia w niewystarczającym stopniu korzysta z talentów żeńskiej części społeczeństwa i pomija jedno z najważniejszych źródeł rozwoju - przekonuje szef OECD.

dahy69e

Jego zdaniem zachęcanie kobiet do podjęcia pracy jest bardziej skutecznym sposobem zwiększenia poziomu narodzin w Japonii, który obecnie wynosi 1,37 dziecka na kobietę i jest jednym z najniższych na świecie, niż zasiłki rodzinne, czy inna pomoc finansowa.

- Im więcej kobiet pracuje, tym więcej mają dzieci. W ten sposób rozwiązuje się dwa problemy jednocześnie (stagnacji gospodarczej i kryzysu demograficznego) - uważa Gurria.

dahy69e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dahy69e