OFE. W przyszłym roku czekają nas ważne zmiany. Znamy nowe terminy

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podało w poniedziałkowym komunikacie, że rząd zdecydował, iż ustawa dotycząca przekształcenia OFE w IKE wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku i zalecił tym samym dostosowanie do daty terminarza realizacji kluczowych procesów związanych z przekształceniem OFE w IKE.

OFE. W przyszłym roku czekają nas ważne zmiany. Znamy nowe terminy
Źródło zdjęć: © WP.PL
Jakub Stasiak

OFE. W przyszłym roku czekają nas ważne zmiany. Znamy nowe terminy

"Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji. Jej wzór, w rozporządzeniu, określi minister rodziny pracy i polityki społecznej" - czytamy w komunikacie resortu.

Przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w otwartych funduszach emerytalnych. Chodzi o blisko 162 mld zł. Przypomnijmy jednocześnie, że do tej pory rząd premiera Mateusza Morawieckiego planował, że właściciele kont w OFE będą mieli czas od 1 stycznia do 1 marca 2020 roku na podjęcie decyzji co zrobić ze zgromadzonymi środkami w OFE.

Oglądaj: OFE. Balcerowicz: koniunktura się kończy, zrównoważony budżet to kpina

Sam projekt ustawy umożliwiającej przeniesienie środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) został przyjęty przez Radę Ministrów 26 listopada 2019 roku z propozycją nowej daty wejścia przepisów w życie. W najbliższym czasie zostanie on przekazany do prac w parlamencie.

OFE. W przyszłym roku czekają nas ważne zmiany. Podstawowe informacje i kartka z kalendarza

Przypomnijmy, że już 15 kwietnia bieżącego roku rząd premiera Mateusza Morawieckiego zaprezentował plan przeniesienia oszczędności z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do ZUS. Przy wyborze pierwszej opcji zostanie naliczona 15-procentowa opłata.

Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) skupia na tę chwilę blisko 15,8 mln Polaków, którzy odłożyli na nich ok. 162 mld zł.

System emerytalny w najbliższych latach oparty będzie na następujących filarach:

  • Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – dobrowolne, prywatne i kapitałowe;
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);
  • Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK);
  • Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Rzeczony system ma z założenia stworzyć podstawy do oszczędzania na późne lata życia, którego efektem będzie wzrost oszczędności długoterminowych. Ma on również przyczynić się do budowania bezpiecznego oraz stabilnego systemu emerytalnego.

Źródło artykułu:money.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)