Trwa ładowanie...

OFE. W przyszłym roku czekają nas ważne zmiany. Znamy nowe terminy

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podało w poniedziałkowym komunikacie, że rząd zdecydował, iż ustawa dotycząca przekształcenia OFE w IKE wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku i zalecił tym samym dostosowanie do daty terminarza realizacji kluczowych procesów związanych z przekształceniem OFE w IKE.

Share
OFE. W przyszłym roku czekają nas ważne zmiany. Znamy nowe terminy
Źródło: WP.PL
d4dpmi9

OFE. W przyszłym roku czekają nas ważne zmiany. Znamy nowe terminy

"Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku uczestnicy OFE będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji. Jej wzór, w rozporządzeniu, określi minister rodziny pracy i polityki społecznej" - czytamy w komunikacie resortu.

Przekształcenie OFE w IKE pozwoli przekazać Polakom pieniądze zgromadzone przez nich w otwartych funduszach emerytalnych. Chodzi o blisko 162 mld zł. Przypomnijmy jednocześnie, że do tej pory rząd premiera Mateusza Morawieckiego planował, że właściciele kont w OFE będą mieli czas od 1 stycznia do 1 marca 2020 roku na podjęcie decyzji co zrobić ze zgromadzonymi środkami w OFE.

d4dpmi9

Oglądaj: OFE. Balcerowicz: koniunktura się kończy, zrównoważony budżet to kpina

Sam projekt ustawy umożliwiającej przeniesienie środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) został przyjęty przez Radę Ministrów 26 listopada 2019 roku z propozycją nowej daty wejścia przepisów w życie. W najbliższym czasie zostanie on przekazany do prac w parlamencie.

OFE. W przyszłym roku czekają nas ważne zmiany. Podstawowe informacje i kartka z kalendarza

Przypomnijmy, że już 15 kwietnia bieżącego roku rząd premiera Mateusza Morawieckiego zaprezentował plan przeniesienia oszczędności z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do ZUS. Przy wyborze pierwszej opcji zostanie naliczona 15-procentowa opłata.

d4dpmi9

Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) skupia na tę chwilę blisko 15,8 mln Polaków, którzy odłożyli na nich ok. 162 mld zł.

System emerytalny w najbliższych latach oparty będzie na następujących filarach:

  • Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – dobrowolne, prywatne i kapitałowe;
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);
  • Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK);
  • Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Rzeczony system ma z założenia stworzyć podstawy do oszczędzania na późne lata życia, którego efektem będzie wzrost oszczędności długoterminowych. Ma on również przyczynić się do budowania bezpiecznego oraz stabilnego systemu emerytalnego.

d4dpmi9

Podziel się opinią

Share
d4dpmi9
d4dpmi9