Oferty pracy, które biją rekordy popularności. Oto kogo szukano w ostatnim czasie
Sytuacja na rynku pracy w drugim kwartale tego roku była zadecydowanie lepsza niż przed rokiem. Pracodawcy opublikowali w serwisie Pracuj.pl blisko 98 tys. ofert pracy, czyli o 8,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013.
Sytuacja na rynku pracy w drugim kwartale tego roku była zadecydowanie lepsza niż przed rokiem. Pracodawcy opublikowali w serwisie Pracuj.pl blisko 98 tys. ofert pracy, czyli o 8,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. Więcej etatów dostępnych było w budownictwie, więcej propozycji czekało także na pracowników marketingu.
Na znalezienie pracy największe szanse mieli specjaliści, czyli osoby z przynajmniej 2-letnim doświadczeniem zawodowym, do nich skierowane było aż 71 proc. ofert. Warto jednak zauważyć, że o 30 proc. względem ubiegłego roku wzrosło zapotrzebowanie na pracowników na stanowiska asystenckie. Może to świadczyć o tym, że polepszyły się warunki prowadzenia biznesu dla pracodawców, dlatego odważniej inwestują również w pracowników bez doświadczenia. Najwięcej ofert pracy pochodziło z firm dużych, zatrudniających powyżej 250 pracowników. Co jednak warte podkreślenia o 1/5, w porównaniu do drugiego kwartału 2013, wzrósł popyt na pracowników w firmach małych, zatrudniających do 10 osób.
Tradycyjnie już największy popyt na pracowników odnotowano w branży handel i sprzedaż - co piąta oferta pracy pochodziła z tego sektora. Na kolejnych miejscach znalazły się: bankowość/finanse/ubezpieczenia (16 proc. wszystkich ofert) oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (9 proc. wszystkich ofert), choć w przypadku tego ostatniego sektora odnotowano znaczący spadek zapotrzebowania – liczba ogłoszeń spadła w ciągu roku o 18 proc.
Po raz kolejny odnotowano wzrost popytu na pracowników w branży logistycznej. W porównaniu do pierwszego kwartału 2014 r. wzrost był na poziomie 18 proc., a w porównaniu do drugiego kwartału 2013 r. liczba oferowanych etatów wzrosła aż o 1/3. Tak dynamiczny wzrost zapotrzebowania na pracowników w tym sektorze wyraźnie świadczy o lepszej koniunkturze w gospodarce.
Widać też zdecydowaną poprawę w branży budowlanej. Względem analogicznego okresu w 2013 r., pracodawcy z tego sektora opublikowali o 22 proc. więcej ofert. O tym, iż faktycznie następuje ożywienie w tej branży, świadczy fakt, że w drugim kwartale tego roku było więcej ofert dla budowlańców (o 13 proc.), czyli szukano przede wszystkim osób, które będą realizowały nowe inwestycje.
Najczęściej poszukiwanymi specjalistami pozostają handlowcy i specjaliści od sprzedaży – w drugim kwartale 2014 r. co czwarta oferta skierowana była właśnie do nich. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy obsługi klienta, dla których tym razem było jednak nieco mniej propozycji niż w pierwszym kwartale, bo 18,5 tys. (spadek o 7 proc.), a na trzecim pracownicy działów finansowych. Dla nich z kolei było ponad 17 tys. ofert, czyli o 5 proc. więcej niż w pierwszym kwartale tego roku i aż o 1/5 więcej niż przed rokiem.
Największy przyrost liczby ofert rok do roku odnotowano jednak w przypadku specjalistów ds. HR i nieruchomości - odpowiednio o 28 proc. i 25 proc więcej. Specjalistów ds. HR najczęściej szukały firmy z sektora finansowego oraz handlowego.
Lepsze wieści napłynęły także dla specjalistów od marketingu. Choć w samej branży przyrost ofert był ledwie odczuwalny, to ci specjaliści poszukiwani byli przez inne sektory, przede wszystkim: handlowy, FMCG (branża towarów szybko zbywalnych) oraz telekomunikacyjny. W sumie ofert dla tych osób było o 14 proc. więcej niż przed rokiem. Największy przyrost w tej specjalizacji odnotowano w przypadku specjalistów ds. PR, propozycji dla nich było więcej aż o 40 proc. więcej.
AK/WP.PL