Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm wzrósł o 4 pkt. rdr, do 94 pkt. - Pekao (opis)
30.01. Warszawa (PAP) - Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm wzrósł o 4 pkt. rdr, do 94 pkt. - wynika z corocznego raportu Banku Pekao. Ocena ostatnich 12 miesięcy jest...
30.01. Warszawa (PAP) - Ogólny Wskaźnik Koniunktury Mikro i Małych Firm wzrósł o 4 pkt. rdr, do 94 pkt. - wynika z corocznego raportu Banku Pekao. Ocena ostatnich 12 miesięcy jest o 2 pkt. wyższa rdr i wyniosła 90 pkt., natomiast oczekiwania na nadchodzący rok wzrosły o 6 pkt., do 98 pkt.
Wśród badanych firm najmocniej wzrosła ocena ogólnej sytuacji gospodarczej, o 10 pkt., do 88 pkt. Przedsiębiorcy zauważają również poprawę we własnych branżach (o 7 pkt., do 89 pkt.).
Wyższe odczyty zanotowały również wskaźniki sytuacji firmy (o 4 pkt. do 94 pkt.), przychodów firmy (o 3 pkt., do 92 pkt.), wyniku finansowego (o 3 pkt., do 93 pkt.) i zatrudnienia (o 1 pkt, do 98,4 pkt.).
O 2 pkt. wyższy niż w ubiegłorocznym badaniu jest wskaźnik oczekiwania na zapłatę (96 pkt.) i dostępności zewnętrznego finansowania (99 pkt.).
Wskaźniki w ramach nadania mogą przyjmować wartości od 50 do 150 pkt., przy czym 50 oznacza "dużo gorzej, 75 - "gorzej", 100 - "ani lepiej, ani gorzej", 125 - "lepiej", a 150 - "dużo lepiej".
Poprawa Wskaźnika Koniunktury nastąpiła we wszystkich czterech badanych branżach.
Respondenci o 3 pkt. wyżej niż rok wcześniej oceniają sytuację w sektorze produkcji (94 pkt.), o 4 pkt. wzrosła koniunktura w usługach (95 pkt.) i w handlu (92 pkt.), a o 6 pkt. w budownictwie (95 pkt.).
"Raport prezentuje też ocenę barier prowadzenia działalności gospodarczej przez mikro i małe firmy. Polscy przedsiębiorcy ocenili, że bariery te były nieco mniejsze niż w roku ubiegłym. Najwyższy poziom barier rozwojowych odnotowano w branży budowlanej, najniższy w usługowej. Częściej na bariery narzekają firmy małe niż mikro" - napisano w komentarzu do badania.
"Na pierwszym miejscu listy barier znalazła się wysokość podatków (w ubiegłym roku najważniejszą barierą były koszty pracy). W rankingu na wyższych pozycjach niż przed rokiem znalazły się bariery związane z podatkami, konkurencją i rentownością działalności. Duży postęp odnotowano jeśli chodzi o dostęp do finansowania zewnętrznego (dopiero 11 miejsce na liście barier) i zmniejszenie obciążeń biurokratycznych" - dodano.
Z raportu wynika, że pomimo wysokiej oceny dostępności finansowania, tylko 24 proc. firm sięga po zewnętrzne źródła finansowania.
"Odsetek ten nie zmienił się na przestrzeni ostatnich lat, mimo nowych form wsparcia finansowania bieżącego (gwarancje de minimis)
i rekordowo niskich stóp procentowych" - napisano.
"Badanie pokazało także zauważalny spadek liczby inwestujących firm. Jednocześnie inwestycje mikro i małych firm były niewielkie - 89 proc. inwestycji wymagało wydatków poniżej 100 tys. zł. Największy spadek inwestycji dotknął branżę budowlaną" - dodano.
Badanie przeprowadzono między 2 września a 4 października 2013 r. na grupie 6.900 mikro i małych przedsiębiorców w formie wywiadu telefonicznego. Mikrofirmą jest przedsiębiorstwo zatrudniające do 9 osób, a małą firmą - od 10 do 49 osób. (PAP)
mj/ jtt/