Trwa ładowanie...

Ojcowie nie chcą urlopów tacierzyńskich

Niewielu ojców korzysta z urlopu przysługującego im po narodzinach dziecka. Pracujący ojciec ma dziś prawo do jednego tygodnia takiego urlopu. Firma za to nie płaci, płaci za to ZUS. W pierwszym kwartale tego roku Zakład wypłacił niespełna 2500 takich zasiłków.

Share
Ojcowie nie chcą urlopów tacierzyńskichŹródło: Jupiterimages
d368m7s

Pracownik, który chce skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, musi napisać wniosek do pracodawcy i złożyć go na siedem dni przed urlopem. Zdaniem Piotra Wojciechowskiego z Kancelarii Prawa Pracy, to może być jedną z przyczyn niezbyt częstego korzystania z urlopów tacierzyńskich. Zdarza się, że zapracowany ojciec albo zapomina o złożeniu wniosku albo wychodzi z założenia, że nie wypada go składać w sytuacji, kiedy w firmie jest niezbędny.

Złożenie przez pracownika wniosku o urlop ojcowski oznacza, że szef nie ma wyboru. Musi udzielić pracownikowi takiego urlopu.

Choć przepisy weszły w życie 1 stycznia tego roku, uprawnienia do takiego urlopu mają także ci ojcowie, którym dzieci urodziły się w roku 2009. Tacierzyński urlop można wziąć jedynie w ciągu 12 miesięcy od narodzin potomka.

d368m7s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d368m7s