Trwa ładowanie...

Około 700 listów wpłynęło dotąd do KRRiT ws. miejsc na MUX-1

Około 700 listów, głównie od osób prywatnych, napłynęło dotąd do KRRiT w ramach konsultacji w sprawie umieszczenia kolejnych programów telewizyjnych na pierwszym multipleksie cyfrowym. W większości nadesłano je drogą elektroniczną, pocztą - zaledwie kilka.

Około 700 listów wpłynęło dotąd do KRRiT ws. miejsc na MUX-1Źródło: Jupiterimages
d3xoyha
d3xoyha

Umieszczenie w bezpłatnym pierwszym multipleksie (MUX-1) maksymalnie czterech nowych programów cyfrowych w standardowej jakości (SD) będzie możliwe od stycznia, a najpóźniej od końca kwietnia 2014 r.

Miejsca na MUX-1, na które przed końcem 2012 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma ogłosić konkurs, czasowo są wykorzystywane przez programy TVP. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania, telewizja publiczna ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r. Do ogłoszenia na nie konkursu KRRiT zobowiązuje ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Konsultacje dla odbiorców i nadawców, które KRRiT rozpoczęła pod koniec marca, mają służyć określeniu, jakie programy w najpełniejszy sposób mogą uzupełnić ofertę programową w naziemnej telewizji cyfrowej. Krajowa Rada chce też dowiedzieć się, które podmioty są zainteresowane wzięciem udziału w konkursie i jaką ofertę programową chcą one przedstawić, a także - czy istnieje zainteresowanie rynku umieszczeniem programów telewizyjnych wysokiej rozdzielczości (HD).

Cztery miejsca na MUX-1 Krajowa Rada rozdysponowała w ubiegłym roku. W zakończonym w kwietniu 2011 r. konkursie startowało 17 nadawców, zwyciężyli: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu KRRiT poinformowała, że program Kino Polska Nostalgia (po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie) zastąpi Polo TV - program z polską muzyką. Od decyzji odmawiających przyznania miejsc na MUX-1 odwołali się czterej nadawcy. Krajowa Rada wszystkie odwołania odrzuciła w styczniu tego roku.

d3xoyha

Tę decyzję KRRiT do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zaskarżyły dwa podmioty - fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, która ubiegała się o miejsce dla TV Trwam oraz spółka Mediasat - nadawca kanału Tele5.

W połowie marca Krajowa Rada poinformowała o podjęciu uchwały w sprawie wszczęcia postępowania o cofnięcie koncesji spółce ATM Grupa na nadawanie na MUX-1 programu ATM Rozrywka. W ocenie Krajowej Rady spółka wykonuje koncesję niezgodnie z określonymi w niej warunkami; spółka z zarzutami się nie zgadza. W ostatnim czasie szef KRRiT Jan Dworak poinformował, że sprawa znajdzie swoje rozstrzygnięcie za "kilkanaście, a może za kilka tygodni".

Opinie i komentarze w sprawie powyższych kwestii oraz we wszystkich innych sprawach związanych z planowanym konkursem można przesyłać do 2 lipca br. pocztą elektroniczną na adres: konsultacjeuzupmux-1@krrit.gov.pl.

Tradycyjne listy można wysyłać na adres biura KRRiT: Departament Regulacji, Skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa, z dopiskiem "Konsultacje MUX1".

Początkowo w ogłoszeniu o konsultacjach zamieszczony był tylko adres mailowy. Skarga w tej sprawie trafiła do pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, która interweniowała w KRRiT. Szef Krajowej Rady Jan Dworak tłumaczył, że to jedynie niedopatrzenie, a adres pocztowy Krajowej Rady widnieje na jej stronie internetowej.

d3xoyha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xoyha