Olsztyn kupił stary wagon. Oto dlaczego
Historyczny wagon towarowy z 1925 roku wkrótce trafi do Olsztyna. Mariusz Sieniewicz z Miejskiego Ośrodka Kultury podkreśla, że to hołd dla tych, którzy w mieście rozpoczynali lub kończyli swoje życiowe podróże.
Mariusz Sieniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, po długotrwałych staraniach, podpisał w imieniu Miejskiego Ośrodka Kultury Olsztyn umowę na zakup historycznego wagonu towarowego typu "Dresden" z 1925 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tyle wyda na wakacje czteroosobowa rodzina. Cena wywołuje dreszcze
Wagon, którym po II wojnie światowej repatrianci z Kresów oraz odległych regionów Rosji i Azji przybywali do Olsztyna, ma teraz stanąć przy Tartaku Raphaelsohnów. Sieniewicz zaznacza, że dla wielu mieszkańców miasta to symbol trudnych początków powojennego Olsztyna, ale również pamięć o tych, którzy z różnych powodów musieli stąd odejść.
"To nasz wagon pamięci, to stuletni artefakt duszy miasta. Ono powstało na przecięciu kolejowych szlaków wielkiej wędrówki ludów. Wagon to tylko początek opowieści" - pisze Sieniewicz w mediach społecznościowych.
Jak podkreśla, pozostaje tylko sprowadzenie tego "staruszka" do Olsztyna, lekkie odświeżenie go i ustawienie na torach. Wagon powinien pojawić się przy Tartaku Raphaelsohnów na przełomie września i października.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Przypomnijmy, że 22 stycznia 1945 roku sowieckie wojska 3. Korpusu Kawalerii Gwardii pod dowództwem generała Mikołaja Oslikowskiego zajęły Allenstein, dzisiejszy Olsztyn. Wiosną 1945 roku, do opustoszałego i zniszczonego miasta zaczęli napływać osadnicy z Mazowsza, a następnie repatrianci z Kresów - czytamy na portalu dziejesie.pl.
W przyszłym roku minie 80 lat od momentu, gdy w Olsztynie pojawiła się pierwsza grupa polskich osadników. Byli to kolejarze z Białegostoku, którzy założyli swoją bazę w kamienicy przy ulicy Zientary-Malewskiej.