ONZ: Kryzys opóźnia wejście sieci następnej generacji

Sektor telekomunikacyjny ma już najgorszy etap światowego kryzysu za sobą. Jednak brak finansowania spowalnia uruchomienie sieci następnej generacji (NGN), stwierdza raport ONZ - podała Associated Press.

ONZ: Kryzys opóźnia wejście sieci następnej generacji
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

09.10.2009 | aktual.: 09.10.2009 12:49

Rządy powinny rozważyć inwestycję części funduszy pomocowych w sieci komórkowe, łącza światłowodowe i infrastrukturę szerokopasmową jako część działań na rzecz poprawy stanu całej gospodarki - twierdzi Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) w swoim 90-stronicowym raporcie.

Kryzys finansowy " u wielu operatorów uderzył bezpośrednio w plany inwestycyjne modernizacji obecnych sieci i budowy sieci następnej generacji" - twierdzi ITU.

Raport opublikowano na początku tygodniowego forum i targów ITU World 2009 organizowanych przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny w jego siedzibie w Genewie. Wiele znaczących firm telekomunikacyjnych, jak Nortel, Ericsson czy Siemens nie chciało się pojawić na imprezie ze względu na ograniczone budżety na podróże i wystawy na targach.

Firmy telekomunikacyjne zmagają się również z wieloletnim problemem niejasności w regulacjach, ponieważ rządy są opieszałe w przyjmowaniu technicznych innowacji przeznaczonych do powszechnego użytku. W czasach niedoborów finansowych przekłada się to na zwiększoną ostrożność firm przy inwestowaniu w nowe technologie jak WiMax - podaje raport.

WiMax, szybki szerokopasmowy internet nazywany też 4G, jest już dostępny w Ameryce Północnej i niektórych obszarach Azji. Jednak konkurencja operatorów w obszarze starszych technologii zatrzymuje wprowadzenie 4G w pozostałych krajach.

Europejscy operatorzy są wstrzemięźliwi. Nie chcą, by technologia WiMax zjadła rosnące zyski z usług przesyłu danych w starszej technologii 3G. Dużo w nią zainwestowali i oczekują, by te pieniądze się najpierw zwróciły - twierdzi Sean Serafin, rzecznik producenta chipów Intel, który stara się promować WiMax.

Dobrą wiadomością jest, że ponad dwie trzecie rządów zaakceptowało lub toleruje technologię VOIP, która umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych przez internet i drastycznie obniżyła przychody państwowych monopolistów telekomunikacyjnych - twierdzi ITU.

Jednym z dużych graczy rynku, którzy mieli się pojawić na ITU World 2009, jest China Mobile. To największy na świecie operator komórkowy według liczby abonentów.

Prezes Wang Jianzhou powiedział, że firma notuje 20-proc. spadek w rozmowach międzynarodowych odkąd słabnie chiński eksport i turystyka. Zapewnia jednak, że popyt wewnętrzny ma się dobrze.

3graporttelefonia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)