Opłata paliwowa w górę. Za benzynę, ropę i gaz zapłacimy więcej już w wakacje?

O 20 groszy na litrze ma wzrosnąć opłata paliwowa, co, wliczając VAT, przełoży się na wzrost cen o 25 groszy. Rząd chce z tych pieniędzy sfinansować budowę kolejnych dróg, na które inaczej środków nie znajdzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Opłata paliwowa w górę. Za benzynę, ropę i gaz zapłacimy więcej już w wakacje?
(WP.PL, Fot: Marek Wieliński)
WP

Wzrost opłaty paliwowej zakłada ustawa o Samorządowym Funduszu Drogowym. Poselski projekt w tej sprawie, przygotowany przez parlamentarzystów z PiS, ma trafić do Sejmu już w najbliższych dniach - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Ponieważ jest to projekt poselski, nie musi on przechodzić długiej drogi konsultacji. A to pozwala się spodziewać, że podwyżki zostaną szybko przegłosowane i wprowadzone w życie, być może jeszcze w te wakacje.

Państwo ma na tym zyskać 5 mld zł. Połowa z tych pieniędzy ma pójść do Samorzadowego Funduszu Drogowego, a połowa do Krajowego Funduszu Drogowego. Gazeta podaje, że za środki z SFD może powstać lub zostać wyremontowanych około 6 tys. km dróg rocznie.

WP

Zobacz też, ile wyniesie płaca minimalna w 2018 roku:

Wszystkich, którzy uważają, że podwyżka jest za duża, powinna zainteresować nieoficjalna informacja, że 20 groszy na litrze to i tak rozwiązanie kompromisowe. Nieoficjalnie mówi się, że w czasie prac nad projektem pojawiła się propozycja podwyżki nawet o 35 groszy.

O tym, że PiS chce podnieść opłatę paliwową, mówiło się od co najmniej roku. Wtedy jednak minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zarzekał się, że jego resort nie ma takich planów. Biorąc pod uwagę, że projekt zmian jest poselski, minister nie minął się z prawdą.

WP

Sygnał, że opłata pójdzie w górę, pojawił się za to już tydzień temu, kiedy rząd chwalił się dodatkowymi środkami na budowę dróg w Polsce. W tym samym czasie ogłoszono, że kolejne odcinki dróg krajowych zostaną włączone do systemu viaTOLL. Zmiany zaczną obowiązywać od od 9 lipca.

Polub WP Finanse
WP
WP