Opłaty w mObywatel. Sprawdź, czy możesz skorzystać z nowej funkcji

W mObywatelu pojawiła się nowa funkcja ePłatności. Dzięki niej można zapłacić m.in. za niektóre podatki. Na ten moment pilotażu bierze udział 49 gmin, ale niewykluczone, że program zostanie rozszerzony.

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel cieszy się popularnością
Nowa funkcja w aplikacji mObywatel cieszy się popularnością
Źródło zdjęć: © East News | Bartlomiej Magierowski

Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że mObywatel cieszy się ogromną popularnością. Użytkownicy logują się do aplikacji średnio 514 tys. razy dziennie. Z kolei cyfrową wersję dowodu osobistego pobrały ponad 5 mln osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

ePłatności w mObywatelu. Te opłaty uregulujesz w aplikacji

Resort dba, aby mObywatel cały czas się rozwijał. Niedawno wystartował program pilotażowy ePłatności.

Jak czytamy w komunikacie na stronie aplikacji, dzięki nowej usłudze użytkownicy mogą "łatwo i szybko" opłacić zobowiązania wobec urzędów za pomocą BLIK-a. Pojawiła się też opcja uregulowania odsetek, więc płatności można dokonywać także po terminie.

"Do tej pory, jeśli spóźniliśmy się z płatnością, musieliśmy zgłosić się do urzędu. Teraz wszystko załatwimy wygodnie przez internet" - przekonuje resort.

Obecnie ePłatności pozwalają na opłacenie:

  • podatku od nieruchomości,
  • podatku leśnego od osób fizycznych,
  • podatku rolnego od osób fizycznych,
  • zagospodarowania odpadów komunalnych,
  • łącznych zobowiązań pieniężnych.

Aktualnie usługa korzysta z płatności BLIK-iem. Użytkownik może opłacić zobowiązania na dwa sposoby: tradycyjnie z użyciem sześciocyfrowego kodu oraz bez kodu. Z tej drugiej opcji skorzystają osoby, które wcześniej zapisały aplikację mObywatel w aplikacji bankowej.

Dla kogo ePłatności? Nowa funkcja na razie dla mieszkańców wybranych gmin

Jednak na razie ePłatności są ograniczone do gmin, które biorą udział w pilotażu. Jest ich łącznie 49 - to m.in. Elbląg, Gdańsk, Toruń czy Zielona Góra, a pełną listę można znaleźć na stronie rządowej.

Jednak ministerstwo nie wyklucza, że jeśli usługa się sprawdzi, to zostanie rozszerzona na inne urzędy. Dotychczasowe wyniki są obiecujące, a w maju minie rok od pierwszej transakcji dokonanej za pomocą ePłatności.

Dotychczas zrealizowano ich już ponad 50 tys. Użytkownicy aplikacji mObywatel 2.0 i serwisu mObywatel.gov.pl zapłacili prawie 46 tys. razy za podatek od nieruchomości i ponad 4 tys. za wywóz śmieci.

Nowe funkcje w mObywatelu

Najnowsza wersja aplikacji do załatwiania urzędowych spraw bez wychodzenia z domu jest dostępna od lipca 2023 r. Użytkownicy mogą korzystać nie tylko z cyfrowych wersji swoich dokumentów, lecz także m.in. umówić się na e-wizytę w ZUS-ie.

Jak już informowaliśmy w WP, w styczniu 2024 r. resort informował, że w aplikacji mObywatel będzie można podpisać umowę o pracę zdalnie. Wszystko za sprawą porozumienia, które Ministerstwo Cyfryzacji podpisało z agencją zatrudnienia Trenkwalder.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)