Trwa ładowanie...
d1uz938

Opole chce sprzedać udziały w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny

22.02. Opole (PAP) - Urząd Miasta w Opolu rozpoczyna procedurę sprzedaży swoich udziałów w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny (ECO). Miasto jest właścicielem ponad 53 proc. udziałów...

d1uz938
d1uz938

22.02. Opole (PAP) - Urząd Miasta w Opolu rozpoczyna procedurę sprzedaży swoich udziałów w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny (ECO). Miasto jest właścicielem ponad 53 proc. udziałów w spółce. Za pieniądze z ich sprzedaży ma powstać nowy most przez Odrę.

"Decyzja została podjęta, ogłaszamy przetarg na wykonanie wyceny majątku ECO. To pierwszy krok do sprzedaży udziałów miasta w spółce" - powiedział PAP rzecznik prezydenta Opola Mirosław Pietrucha. Dodał, że z miejskiego budżetu przeznaczono na ten cel 200 tys. zł.

Opole ma ponad 53 proc. udziałów w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny - spółce dominującej w Grupie Kapitałowej ECO. Grupa wytwarza i sprzedaje energię cieplną i elektryczną na terenie 9 województw. Oprócz miasta Opola udziały w spółce ma też E.ON edis energia (niecałe 46 proc.), trzy gminy Opolszczyzny oraz osoby fizyczne - pracownicy firmy (łącznie niecały 1 proc.).

Pietrucha zaznaczył, że miasto zamierza pozostawić sobie jeden procent udziałów w spółce. Chce też zastrzec w nowej umowie, że tylko za zgodą wszystkich właścicieli możliwe będzie np. przeniesienie siedziby spółki do innego miasta czy kraju.

d1uz938

"Gdyby do tego doszło, miasto straciłoby nie tylko miejsca pracy, ale i podatki" - podkreślił.

Pieniądze ze sprzedaży udziałów w spółce - według szacunków Urzędu Miasta może to być ok. 200 mln zł - zostaną przeznaczone na budowę nowego mostu przez Odrę. Budowa przeprawy może ruszyć w 2012 roku. Do tej pory opolski magistrat chce się dobrze przygotować do inwestycji. Zaplanowana jest m.in. ocena ruchu samochodów w Opolu, wpływ budowy na środowisko i przemieszczanie się pojazdów, by maksymalnie wykorzystać nowy most.(PAP)

jsz/ pad/ asa/

d1uz938
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uz938