Trwa ładowanie...
d4ianbd
12-04-2016 20:40

Opole/ Miasto rozbuduje Park Naukowo-Technologiczny

Budynek wysokich technologii, gdzie mieścić się ma Centrum Projektowania Inżynierskiego oraz dodatkowy łącznik, gdzie będzie strefa integracji - o takie elementy powiększyć się ma Park Naukowo-Technologiczny (PNT) w Opolu. Miasto zapowiedziało jego rozbudowę.

d4ianbd
d4ianbd

Jak mówił na wtorkowej konferencji prasowej poświęconej kwestii rozbudowy tej placówki prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, PNT jest miejscem, które "od pewnego czasu udowadnia, że w Opolu jest miejsce na innowacje i na współpracę nauki z biznesem". "Ta współpraca bardzo dobrze się rozwija, a efekty zachęcają nas do dalszego działania" - powiedział Wiśniewski, deklarując rozbudowę PNT.

Dodał, że ma ona mieć miejsce dzięki współfinansowaniu ze środków europejskich, budżetu miasta i środków, które wypracował PNT. "Organizacyjnie chcemy też wzmocnić działania, jakie prowadzi nasz samorząd w zakresie zbliżania środowiska naukowego i biznesowego oraz tworzenia dla nich platformy do działania" - powiedział Wiśniewski. Miasto chce połączyć PNT i znajdujące się obok niego Centrum Wystawienniczo-Kongresowe "w jeden mocny probiznesowy i pronaukowy podmiot" - dodał.

Prezes PNT prof. Jarosław Mamala mówił, że dokumentacja dot. rozbudowy Parku jest już gotowa. Zapowiedział, że w nowym obiekcie PNT, którego całkowita powierzchnia ma wynieść ponad 2,6 tys. m kw., ma powstać tzw. Centrum Projektowania Inżynierskiego. Zaznaczył, że najważniejszy cel powstania nowego budynku PNT wynika z potrzeb zgłaszanych przez przedsiębiorców, czyli z "konieczności wykorzystania w nowoczesnym przemyśle zagadnienia projektowania inżynierskiego określonego mianem CAx".

"Proces ten dotyczy konieczności tworzenia coraz to lepszych materiałów i konstrukcji części maszyn nie tylko dla branży metalowej, ale również maszynowej, betonowej, chemicznej, meblarskiej i jest wyzwaniem horyzontalnym dla inteligentnych specjalizacji wpisanych do Regionalnej Strategii Województwa Opolskiego" - wyjaśnił prof. Mamala. I dodał: "Jest to wyzwanie globalne, w którego kierunku podąża nie tylko nauka światowa, ale przede wszystkim przemysł wielkich koncernów, dla których problem obniżenia masy jest pierwszoplanowy".

d4ianbd

Nowa przestrzeń w PNT ma też dać możliwość stworzenia w nim specjalistycznego centrum przetwarzania danych, gdzie - jak mówił Mamala - będzie miejsce dla dedykowanych serwerów do "mocnych obliczeń matematycznych w zakresie właśnie wykorzystania programów CAx". "To będzie sednem tej inwestycji - przestrzeń, gdzie będzie można wyznaczyć specjalne programy, specjalne kanały obliczeniowe, dedykowane dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw" - wyjaśniał.

W ramach planowanej rozbudowy powstanie też tzw. strefa integracji - wszystkie budynki PNT zostaną połączone dodatkowym łącznikiem. Rozbudowa ma szacunkowo kosztować ok. 19 mln zł, a czas budowy nowych obiektów obliczono na ok. 18 miesięcy.

Wiceprezydent Opola Maciej Wujec dodał, że "nie jest przypadkiem, iż kolejny budynek PNT ma być budynkiem nowoczesnych technologii, a głównie budynkiem przeznaczonym pod rozwój firm z branży IT". Tłumaczył, że Opole od jakiegoś czasu prowadzi politykę wspierania tej branży. "Myślimy, że zarówno w skali kraju, jak i Opola będzie to branża wiodąca w najbliższych latach. Chcemy być na to przygotowani i idziemy trochę dalej, niż zwykłe usługi informatyczne" - mówił Wujec.

Dodał, że miasto myśli już też o następnym etapie rozbudowy PNT, w ramach którego ma powstać kompleks hal do produkcji prototypowych. "Te halki testowe, które są już w PNT, szybko się wypełniają, a jest duże zapotrzebowanie mikro i średnich przedsiębiorstw na wynajem tego typu powierzchni" - wyjaśniał wiceprezydent. Zaznaczył, że "nie będą to zwykłe hale do prostych czynności produkcyjnych". "Będą to halki, gdzie myśl, która powstawanie w budynkach Parku, będzie wdrażana i testowana w fazie przedprodukcyjnej, a potem produkcyjnej" - zapowiedział.

PNT w Opolu jako instytucję powołano pod koniec 2012 r. Celem jego działalności jest wsparcie biznesu i nauki. Obecnie siedziba Parku to dwa budynki: inkubator przedsiębiorczości oraz budynek laboratoryjno-doświadczalny. Koszt inwestycji, oddanej oficjalnie do użytku w maju ub. roku, wyniósł 14,6 mln zł. Docelowo Park ma się składać z pięciu budynków.

d4ianbd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ianbd