Trwa ładowanie...
d42kk7i

Opole/ Ponad 1,2 tys. nowych firm powstało w ramach unijnego projektu

Ponad 1,2 tys. nowych firm powstało dzięki dotacjom z unijnego projektu "PO KLucz do biznesu 2!" realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Opolu. Projekt przeznaczony był dla osób bezrobotnych, a jego budżet wyniósł blisko 57 mln zł.

Share
d42kk7i

W środę w opolskim Urzędzie Marszałkowskim podsumowano projekt. Projekt "PO KLucz do biznesu 2!" - którego nazwa zawiera skrót POKL, czyli Program Operacyjny Kapitał Ludzki, z którego finansowane było przedsięwzięcie - realizowany był od początku lutego 2012 roku i potrwa do końca maja tego roku. Prócz opolskiego WUP, który był jego liderem, zadanie to realizowały także wszystkie Powiatowe Urzędy Pracy z woj. opolskiego.

W ramach tego przedsięwzięcia osoby bezrobotne, które miały pomysł na swój biznes i chciały rozpocząć działalność gospodarczą, mogły ubiegać się o unijną dotację w wysokości do 40 tys. zł na sfinansowanie wydatków inwestycyjnych związanych z zakładaną firmą. Prócz tego beneficjenci projektu, którym przyznano dotacje, mogli też dostać tzw. wsparcie pomostowe w kwocie 700 zł miesięcznie przyznawane na 6 miesięcy. Pieniądze te mogli przeznaczyć na wydatki związane z obsługą założonej działalności - np. na opłaty za prowadzenie księgowości czy ZUS.

Jak mówił na środowej konferencji dyrektor WUP w Opolu Jacek Suski łącznie zainteresowanych udziałem w działaniu było ok. 2 tys. osób. Z dofinansowania skorzystało natomiast 1218 świeżo upieczonych przedsiębiorców. Łącznie na wsparcie dla beneficjentów przeznaczono ponad 52,2 mln zł, w tym blisko 4,9 mln zł na wsparcie pomostowe. Koszty obsługi projektu wyniosły 4,7 mln zł.

d42kk7i

Szef opolskiego WUP podał, że dzięki projektowi najwięcej firm powstało w Opolu - 255; Nysie - 222 oraz Brzegu - 128. Z projektu skorzystało 496 mieszkańców wsi i 722 mieszkańców miast; a także ponad 390 osób długotrwale bezrobotnych.

Najwięcej nowych przedsiębiorstw dzięki wsparciu założyły osoby w wieku 26-35 lat (558) i w wieku 18-25 lat (290). Były to działalności głównie w takich branżach jak usługi budowlane, handel, usługi związane z naprawą samochodów, biura architektoniczne i projektowe, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne czy wizażu. Średnia wysokość dotacji wyniosła 39 tys.

Jedną z osób, które skorzystały z unijnych pieniędzy przekazywanych przez urzędy pracy w ramach projektu był Tomasz Mykyta, który dzięki wsparciu w 2013 roku założył firmę produkującą tzw. wkłady tapicerowane do mebli, czyli wszelkiego rodzaju poduszki. Na środowej konferencji opowiadał, że zaczynał działalność zatrudniając jednego pracownika, a do chwili obecnej utworzył już 10 miejsc pracy. Rozwija swoją działalność kupując m.in. kolejne maszyny, a jego produkty trafiają nie tylko na rynek polski, ale też np. do Niemiec, Holandii, Belgii czy Czech.

"PO KLucz do biznesu 2!" to już drugi taki projekt realizowany przez opolski WUP. W ramach pierwszego, realizowanego od lutego 2010 roku do końca lutego 2012 roku, udzielono 345 dotacji. W drugiej jego edycji o wsparcie mogli się jednak ubiegać tylko bezrobotni. W pierwszej takiego wymogu nie było. Jak tłumaczył PAP Suski wymóg taki pojawił się, bo gdy rozpoczynano drugą edycję działania bezrobocie w regionie wzrosło i projekt był też dodatkowym narzędziem do walki z tym zjawiskiem.

d42kk7i

Suski podał, że według danych GUS w latach 2010 oraz 2012-2014 w woj. opolskim w sektorze prywatnym otwarto ponad 26,5 tys. nowych firm. "W tym samym okresie w ramach obu projektów założone zostały 1563 firmy, co stanowiło ok. 6 proc. wszystkich założonych w tych latach w województwie przedsiębiorstw" - mówił.

Łączna wartość obu projektów "PO KLucz do biznesu 2" to ponad 73,7 mln zł, z czego prawie 16,8 mln zł rozdysponowano w ramach pierwszej jego edycji.

d42kk7i

Podziel się opinią

Share
d42kk7i
d42kk7i